Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Szalay Lászlóról elnevezett 80 fõs Rákóczi úti volt kollégiuma Pécs belvárosának egyik elhagyatott épületévé vált. A jogász és közgazdász hallgatók kedvelt, családias, alagsori klubokkal, oktatási célokra elõkészített tetõtérrel rendelkezõ volt otthonára pusztulás vár. Az épület homlokzati ablakainak egy része már nyitottan bámul a szemközti Konsum Áruházra, a felgazosodott hajdani virágos udvar a rágcsálók hadának ad menedéket.

A fiatalos, egyetemistákhoz illõ hangulatot vészjósló néma csend váltotta fel. A pécsi egyetemi lapban már 1996. május 8-án "In Memoriam Szalay László" mottóval megjelent a "Záróra hajnali négykor" címû cikk, mely a hallgatók megdöbbenését, felháborodását fejezte ki az épület tervezett sorsát illetõen, a következõk szerint. A közgázos és jogász hallgatók között csak "kisszalay" néven ismert intézmény kollégiumként 1996. július 1-jével befejezi egyetemi pályafutását. Ezzel már korábban is riogatták az ott lakó 80 egyetemistát, de úgy igazán senki nem vette komolyan.

A március 27-én este rendezett kollégiumi gyûlésen aztán megtudták. Az egyetem vezetése döntött, nekik menniük kell. A hangulat, talán éppen az elhangzottak miatt, nem volt éppen barátságos, csak akkor oldódott kissé a hallgatóság, mikor a válaszadó még ugyanabban a mondatában megcáfolta önmagát. A legfontosabb kérdés - úgy érezzük - megválaszolatlan maradt.

Miként kívánja az egyetem vezetése a kollégium bezárásából - bérbeadásról vagy esetleges eladásról hallottunk - adódó helycsökkenést kompenzálni?

E vészkiáltás ellenére a magyar állam tulajdonát képezõ ingatlant az egyetem az érintett karok vezetõinek tudtával egy pécsi kft-nek adta el, és ezzel 80 egyetemi hallgató kiemelkedõ színvonalú kollégiumi elhelyezésének lehetõségét megszüntette. Az ingatlant megvásárló Castor Kft. az épületet el sem foglalta, hanem "Utolsó lehetõség Pécs szívében" cím alatt a helyi sajtóban megvásárlásra felajánlotta üzletek, parkolóhelyek, vendéglátó egységek s a többi céljára.

Tisztelt Államtitkár Úr! Közismert, hogy a felsõoktatási intézményekben tanuló hallgatók szociális helyzete tragikus. A költségvetésbõl gazdálkodó szerveknek, így az egyetemeknek is alapvetõ kötelessége a szociális gondok enyhítése. A jelenleg hatályos szabályok szerint, az állam tulajdonában lévõ vagyon csak meghatározott eljárás eredményeként kerülhet magántulajdonba. A Rákóczi úti kollégium az állam tulajdonát képezi, csak annak kezelési joga illeti meg az egyetemet.

Ezért kérdezem önt, mint a felügyeleti szerv vezetõjét: kinek a tulajdona jelenleg a Pécs, Rákóczi úti ingatlan? Ki a felelõs azért, hogy az épület ma üres és elhagyatott? Ki téríti meg annak a 80 hallgatónak a kárát, akik elhelyezésükrõl másképpen és jóval magasabb költségen voltak kénytelenek gondoskodni? Kezdeményezték-e önök a felelõsségre vonást? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage