Bihari Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BIHARI MIHÁLY (MSZP): Bocsánat, nem értettem jól, elnök úr. Köszönöm a szót. Én is Balsai képviselõ úr hozzászólásának ahhoz a részéhez szeretnék szólni, amely a választási rendszerrel volt kapcsolatos. Ugyan választójogot említett, de nyilván választási rendszerre gondolt. Érdekes fiktív vitát folytatott tulajdonképpen saját félelmeivel. Mindig elmondta, hogy mitõl fél, és azután azokkal vitatkozott. Azt gondolom, hogy teljesen fölösleges volt, vagy nem sok értelme volt annak, hogy saját félelmeit vetítse ki.

Az emlékezetét pedig föl kell elevenítenem, mert abban állapodtunk meg az alkotmány-elõkészítõ bizottságban, hogy az alkotmánykoncepció nem fog többet tartalmazni, mint amit jelenleg tartalmaz, és ezt a szöveget mind a hat párt elfogadta. Nevezetesen az utalást arra, hogy alapvetõ változtatásra nincs szükség, de a módosításról gondolkodni fogunk.

Még egy dologban megállapodtunk, mind a hat párt, hogy a választási rendszernek a részletesebb szabályait majd a normaszövegbe kell beletenni, a tartópilléreit a választási rendszernek, tehát nem az alkotmánykoncepció elfogadásáig, hanem a normaszöveg alkotmány- elõkészítõ bizottsági elfogadásáig kell belemenni. Nem is mentünk bele érdemben ennek következtében a választási rendszerrõl folyó vitába.

Egyébként, ha a sajtót figyelemmel kísérte volna, akkor nemcsak Szekeres Imrének a múlt heti, meditatív módon elõadott véleményére hivatkozhatott volna, hanem például az MSZP elnökségének nyilvánosságra hozott - nem olyan régen nyilvánosságra hozott - állásfoglalására is, amelyben megerõsíti, hogy az MSZP sem kívánja alapvetõen megváltoztatni a választási rendszert, annak vegyes jellegét, a bekerülési küszöböt, a kétfordulós rendszert, viszont gondolkodik, illetve szükségesnek tartaná az arányosság javítását, mert ahogy Szigethy István képviselõ úr is elmondta, a gyõztes pártokat túlságosan felülreprezentálja, és a kisebb eredményt elérõ pártokat pedig alulreprezentálja ez a jelenlegi rendszer. Csak ennyiben kívántunk módosítani - vagy szeretnénk módosítani - a rendszeren. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage