Szigethy István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZIGETHY ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! A kétperces idõtartamon belül nagyon kevés dologra lehet reagálni, kettõt emelnék ki.

Az egyik az, hogy Csizmár Gábor kevesellette, hogy az emberi jogok között szabályozandó alanyi jogok körében annyi szerepel csak elkülönítve, hogy a gyerekek jogai. Itt nyilvánvaló, ez nem azt jelenti, hogy a gyermekeket csak ezek a jogok illetik meg. Az az aggodalom, amit ezzel kapcsolatosan elmondott éppen ezért alaptalan, természetesen itt kimondottan azokról a jogokról kell beszélni, amelyeket akár a különbözõ nemzetközi egyezmények alapján, akár saját belsõ elhatározásunkból mi biztosítunk a gyermekeknek éppen a különleges helyzetükre tekintettel.

A másik kérdés kicsit bonyolultabb. A 10. pont környékén az alkotmányügyi bizottságban is egy ideig dilemmáztunk, aztán végül nem fogadtuk el az életkor szerinti megkülönböztetésnek a kihangsúlyozását. Ugyanis nemcsak alsó, felsõ korhatárok is léteznek. Az emberi élet jellegénél fogva különbözõ fejlettségi fokokkal jár, különbözõ tevékenységekre tesz alkalmassá, ezek erõsödnek, teljükben vannak, virágjukban vannak, és lassan elhalnak.

Ennek megfelelõen különbözõ életkorokat szükséges beépíteni korlátokként a jogszabályokba az adott jogviszonyokra tekintettel, akár alsó korhatárokat, akár felsõ korhatárokat. A nyugdíjkorhatároktól kezdõdõen például egy alkotmánybíró megválasztásának alsó és felsõ határa van. A választójognál ugyancsak életkori határ van. A katonáskodásnak van alsó, felsõ határa. Ezeket az életkorhoz kötõdõ határokat szükségszerû beleépítenünk éppen az ember fizikai jellegére tekintettel a törvényekbe, és nagyon furcsa lenne, hogyha emiatt mi megkülönböztetéseket nem alkalmazhatnánk. (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.)

Az általános megkülönböztetések viszont helytállóak, hogyha olyan jogról van szó, ahol ennek nincsen jelentõsége - tehát az ember fejlettségének -, abban az esetben természetesen nem lehet diszkriminálni, de ezt éppen ezért nem lehet így kiemelten az alkotmányba beemelni.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage