Bihari Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BIHARI MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tényleg utoljára akarok hozzászólni ehhez az ingyenességi vitához. Csizmár Gábornak abban igaza van, hogy van alkotmány, és vannak úgynevezett áttételes alkotmányjogi szabályok. Csakhogy az áttételes szabályok kevesebbet nem tartalmazhatnak, mint amit az alkotmány szabályoz. Többet igen. Úgyhogy az okfejtése ezért nem áll meg.

Ez csak arra utal, hogyha tandíjmentesség van itt benne, attól még a közoktatási törvény egy csomó minden szolgáltatást is ingyenessé tehet természetesen. Tehát ez a két dolog nem cserélhetõ föl.

Megint csak a szerkezettel kapcsolatban, mármint az alkotmány szerkezetével kapcsolatban hívnám föl a figyelmét egy valamire Csizmár Gábornak, illetve a jellegre. Az, hogy az alkotmánykoncepcióban annyi szerepel az alanyi jogok végén, hogy a gyermekek jogai, az semmiképpen nem jelenti azt, hogy a gyermekeket az elõzõleg fölsorolt jogok nem illetik meg.

Ezt nem is tudom, hogy hogy juthatott a képviselõ úr erre a következtetésre, mert ezek természetesen mindenkit ésszerûen megilletõ jogok, hiszen a gondolat, véleménynyilvánítás, szabadság és a többi, amik elõtte fel vannak sorolva, azok például természetesen a gyermekeket is megilletik.

Kifejtve nincsenek a gyermekek jogai. Sok tekintetben - ez a mûfaji megjegyzésem -, sok tekintetben a kifejtésben, hát azok kerülnek majd bele, mármint a normaszövegbe, amiket õ már a koncepcióba bevenni javasol. Itt egy mûfaji vita van inkább, én azt gondolom, és nem tartalmi vita, hiszen valóban azok a legfontosabb, a gyermekeket megilletõ speciális jogok, amelyeket õ már a koncepcióba akar fölvenni. Bele fognak kerülni, de a normaszövegbe, mert a normaszövegbe természetesen nem az a két szó lesz, hogy a "gyermekek jogai". Köszönöm.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage