Jeszenszky Géza Tartalom Elõzõ Következõ

DR. JESZENSZKY GÉZA (MDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1996., úgy látszik, az évfordulók éve. De most, az esztendõ végén föl kell tennünk a kérdést, vajon méltó módon ünnepeltük-e meg évfordulóinkat?

Az 1100 esztendõ és az 1956 óta eltelt 40 év mellett az idén arról is megemlékezhettünk, hogy a nemcsak bennünket, magyarokat, de egész Közép-Európát súlyos következményekkel súlytó trianoni békeszerzõdést egy esetben, a lehetõ legdemokratikusabb módon, nemzetközi ellenõrzés mellett lefolytatott népszavazás útján sikerült módosítani.

Örülök, hogy a tegnapi ülésnapon Kertész Zoltán képviselõtársunk fölidézte ennek a soproni népszavazásnak az emlékét és a most indokolt megemlékezéseket. Sajnos, én személyesen nem tudtam ezen részt venni, mert a makóiak meghívására részt vettem egy emlékezésen, ahol Antall József haláláról emlékeztünk meg, és arról a 3 évvel ezelõtti napról, eseményrõl, amikor itt a Kossuth téren az egész ország népe, százezrek búcsúztak az elhunyt miniszterelnöktõl. Az is egyfajta népszavazásnak tekinthetõ.

A soproni népszavazás eredményét pontosan 75 évvel ezelõtt, december 17-én hirdették ki. Akkor nemcsak a város, de az egész ország ünnepelte az egyébként többségében németajkú terület döntését, azt, hogy 1000 év közös múlt után a közös jövõt vállalta, ahogy egy korabeli újság fogalmazta, úgy döntött, hogy magyarok maradunk.

Errõl megemlékeztek méltó módon a soproniak, és örülök, hogy pártom, a Néppárt is részt vehetett ezekben a megemlékezésekben.

Szomorúan kell azonban megállapítanom, hogy a Magyar Köztársaság kormánya semmilyen formában nem képviseltette magát az évfordulós megemlékezéseken. A köztársasági elnök, aki annyi társadalmi eseményt tüntet ki megjelenésével, nem fogadta el az 1922. 29. törvénycikk alapján "leghûségesebb város" - civitas fidelissima - címet viselõ Sopron meghívását, csak egy sajátos fogalmazásokat tartalmazó levelet küldött. Sajnálom, hogy a Ház elnöksége sem képviseltette magát, pedig nemrég a Ház tisztelt elnöke egy soproni nyugdíjasház alapkövét maga rakta le.

Ezek után talán nem is meglepõ, hogy az országos televízióban sem szerepelt az esemény. Azaz, talán mégis. December 14-én adták le a Burgenland, az egykori Nyugat-Magyarország tartományfõnökével, Karl Stixszel készült interjút. Mint ismeretes, Stix tartományfõnök ellenzi hazánk felvételét az Európai Unióba, és az interjúban hangot is adott ennek.

Tisztelt Ház! Van összehasonlítási alapunk, hiszen Karintia osztrák tartomány déli része és maga Klagenfurt városa ugyancsak népszavazás lévén döntötte el 1920-ban, hogy Ausztriához, és nem az akkor létrehozott szerb-horvát-szlovén királysághoz fog tartozni. Tavaly a teljes osztrák kormány részt vett a több napon át tartó ünnepségeken.

Tisztelt Ház! Nem tudom, mi a magyarázata a kormány mostani magatartásának.

(9.30)

A hûség, a nehéz történelmünkben kikovácsolódott összetartozás tudata olyan érték, ami pártok és rendszerek fölött áll. Jelenlegi sanyarú közállapotainkban - a Néppárt véleménye szerint - meg kell ragadnunk minden alkalmat, ami morális támaszt, erõt adhat hazánk sorsának jobbra fordítását remélõ népünknek. Köszönöm figyelmüket. (Általános taps a teremben.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage