Póda Jenõ Tartalom Elõzõ Következõ

PÓDA JENÕ (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Ha visszaforgatjuk az idõ kerekét 1989 végére, amikor is nagy reményû társadalmi átalakulás vágya fûtötte át ezt az országot, akkor sok mindent másként látunk ma már, mint ahogy megéltük. Láttuk azt, hogy a Németh Miklós vezette kormány több olyan lépést hozott, amellyel megnehezítette a demokratikus átalakulást. Azok közül általában spontán privatizációról szoktunk elõször beszélni, de most önöknek elmondok egy másik olyan kérdést, egy olyan problémát, amelynek máig ható nagyon súlyos hatásai vannak a magyar honvédelemre, és amellyel több száz millió forintos kárt okozott a honvédelmi miniszter úr, aki 1994-ben folytatta azt, amit elõdje, Kárpáti Ferenc honvédelmi miniszter a Németh-kormány idején elkezdett. Mirõl is van szó?

Az utolsó hónapokban a rendszerváltásra készülõ politikai elit a honvédelmet tudatosan kivonta a civil ellenõrzés és a civil irányítás lehetõsége alól. Tette ezt egy olyan szervezeti átalakítással, amikor is a honvéd vezérkart kiszervezte a honvédelmi minisztérium alól, és ezzel olyan párhuzamos struktúrákat hozott létre, amellyel nemcsak a civil irányítást tette az elsõ idõkben lehetetlenné, hanem a párhuzamos struktúrák mûködésébõl következõ, szervezetszociológiai problémákat is mind elõidézte. Ezek nemcsak hogy sok pénzébe került az adófizetõknek, hanem olyan hibák tömkelegét idézték elõ, amelyeknek - szó szerint - a mai napig érzõdik a hatása.

Az Antall-kormány rögtön hivatalba lépése után megpróbálta ezeket orvosolni, és a honvédelmi törvény elfogadása után, és a megfelelõ alkotmánybírósági határozatok bevárásával 1994 elején megszüntette ezt az állapotot. Megszüntette, és ezzel egy olyan folyamatot indított el, amely mind szakmailag, mind politikailag végre helyes mederbe terelte a honvédelem ügyét. És akkor jött a szakértõ kormány, 1995 nyarán, és a Horn-kormány elsõ, igen, legelsõ döntése az volt, hogy ezt a folyamatot megakasztotta. Ennek a folyamatnak a megakasztása aztán végül is azt eredményezte, hogy azóta háromszor kellett átszervezni a hadsereget, és azok a kaotikus állapotok, amelyek ma jellemzik a honvédséget szervezeti oldalról, emberi, humán oldalról, technikai oldalról, azt eredményezték, hogy Végh vezérkari fõnök úr két héttel ezelõtt, december 4-én azt mondta a rádióban szó szerint, "az átmeneti állapotban korlátozásokkal alkalmas a hadsereg az alaprendeltetés feladatainak ellátására". (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) Korlátozással, tisztelt képviselõtársaim.

Tisztelt Miniszter Úr! Az ön döntése, amellyel ezt az állapotot elõidézte (Az elnök ismét megkocogtatja a poharát.) több száz millió forint... (Az elnök kikapcsolja a felszólaló mikrofonját.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage