Szekeres Imre Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Tisztelt Képviselõtársaim! Egy kormánypárti frakció természetesen egy parlamenti idõszak megkezdése elõtt egyfajta mérleget készít, és bár ez a mérleg nem lehet teljes, eredményekkel és hibákkal is együtt, azért néhány olyan általánosítható tanulsággal szolgál, amely úgy gondolom, a közvéleményre is tartozik, és a parlamenti munkához kapcsolódik.

Mi változott ebben a két és fél évben? - ezt a kérdést tettük fel magunknak; és nem elveszve ügyek, eredmények, gondok, hibák és botrányok sorozatában, négy olyan nagyon fontos változást regisztráltunk, amely úgy gondolom, meghatározza az ország életét.

Magyarország elkerülte gazdasági és politikai helyzetének a megrendülését, és túljutott egy nehéz, de elkerülhetetlen útszakaszon, a válságkezelés fájdalmas idõszakán, és ezzel tulajdonképpen esélyt tudtunk teremteni mindenkinek, az ország minden lakosának, magunknak is természetesen a politikában. (Dr. Pusztai Erzsébet: Természetesen! - Zaj.) Ez a mai Magyarország a nemzetközi életben már kitüntetett figyelemnek örvend. Jelzi ezt többek között, hogy nõttek esélyeink az elmúlt két és fél évben a NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozásra, és rendeztük viszonyunkat a szomszédos országokkal, s ezzel lehetõséget teremtettünk arra, hogy a határon túli magyarság kétoldalú szerzõdések és a nemzetközi jog felhatalmazása alapján folytassa küzdelmét jogainak érvényesítésére.

Befejeztük a versenyképes piacgazdaság intézményrendszerének kialakítását, és tulajdonképpen lezajlott a gazdaság átrendezõdése. Bõvítettük - s errõl is szólni kell - azokat az anyagi lehetõségeket, amelyek a köz- és a felsõoktatás, a tudományos kutatás és a mûszaki fejlesztés, a korszerû és színvonalas oktatás és kutatás alapjait teremtették meg.

Ezek kétségtelen eredmények, mégis úgy gondolom, hogy az egész magyar társadalom rosszkedvû. Joggal, mert nagyon sok család esetében az elmúlt évtized csak rosszat hozott, és az emberek nem bíznak abban, hogy életük rövid távon kedvezõre fordulhat. Mások, akiket nem értek kedvezõtlenül az elmúlt évek változásai, a kisebb és nagyobb, vélt vagy valós visszaélések miatt elégedetlenek. Úgy gondolom, hogy a rosszkedv terjedésében szerepe van a politikai élet hangnemének és stílusának is. Emlékezzünk csak a Fidesz szónokára a magyar-román alapszerzõdésrõl vagy a kisgazda-felszólalásra az IFOR-erõkrõl szóló vitában vagy az MDF mostani képtelen bizalmatlansági indítványára.

Úgy gondolom, ennek az ellenséges hangvételnek elsõsorban az az oka, hogy ellenzéki oldalon is látják, hogy tényleg túljutottunk egy nagyon nehéz válsághelyzeten, és a következõ évek végre elõször esélyt adhatnak egy kiszámítható, stabil fejlõdés éveinek is, ez pedig mindig a kormányzó pártoknak kedvez. Ezért egyes ellenzéki pártok a politika más területein indítanak akciókat, ehhez természetesen joguk van. Nekünk viszont ahhoz van jogunk, hogy saját feladatunkat végezzük, hogy a nemzet érdekében kormányozzunk és cselekedjünk, s ezért vállaljuk a politikai döntések kockázatát is. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.)

(16.20)

Mit kívánunk tenni ebben az új parlamenti ciklusban? Elõször is: az elmúlt fél évben a pénzügyi stabilitás körülményei között megkezdõdött a differenciált gazdasági növekedés. A beruházások révén mi érzékelhetõ gazdasági növekedésre ösztönzünk. Határozott antiinflációs politikát követünk, évi 4-5 százalékpontos csökkenésre törekedve. Törvényben akarjuk rendezni a nem a hálapénz, hanem a biztosítás alapján járó egészségügyi ellátást Magyarországon. Olyan nyugdíjrendszert szeretnénk kialakítani, amely a mai nyugdíjasok számára biztosítja, hogy az átállás nem veszélyeztetheti nyugdíjuk reálértékét, középkorúaknak választási lehetõséget, fiataloknak pedig esélyt ad. A területfejlesztés és az agrárgazdaság összekapcsolódó feladataival is nyugalmat és fejlõdést szeretnénk a vidéken. Az összeférhetetlenségi törvényre alapozva pedig folytatni szeretnénk azoknak a törvényeknek az elõkészítését, amelyek tisztább és átláthatóbb viszonyokat teremtenek a gazdasági és politikai életben. Az igazságügy reformja, a bûnüldözés szigorítása bizonyítja majd, hogy ellene vagyunk mindenféle korrupciónak. (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) Csatlakozni szeretnénk azokhoz a kulturális kezdeményezésekhez is, amelyek a nemzet javát szolgálják.

Végül engedjék meg, hogy visszautaljak befejezésül arra... (Az elnök pohara megkocogtatásával ismét jelzi az idõ leteltét.)..., hogy itt, ebben a Házban szombaton a civil társadalom ülésezett. Azt ígérjük nekik, és komolyan is gondoljuk... (Az elnök poharának megkocogtatásával ismételten jelzi az idõ leteltét.)..., hogy a törvényhozásban számítunk munkájukra, és együtt szeretnénk velük törvényeket alkotni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage