Akar László Tartalom Elõzõ Következõ

AKAR LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mélyen tisztelt Képviselõ Úr! A honvédelmi miniszterhez és a pénzügyminiszter úrhoz intézett interpellációra a honvédelmi miniszter úrral egyeztetett választ a következõk szerint adom meg.

Az 1990-es évek elején megkezdett haderõ-átalakítással összefüggésben a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelõi jogában lévõ jelentõs ingatlanvagyon vált feleslegessé, azaz katonai célú használatuk, hasznosításuk megszûnt. Ezen ingatlanvagyonra jellemzõ az, hogy mûszaki állapota nem megfelelõ, leromlott. Sajátos tény, hogy a kiképzési célú lõ- és gyakorlóterek mint mûvelési ágból kivett területek a katonai célú használat alatt az élõvilág számára a háborítatlanságból következõen kedvezõ természeti élõhellyé váltak, különösen az úgynevezett védõ-, biztonsági zónákban. A létesítmények egy része zárt terület volt, álcavédõ erdõ védte, melynek természetvédelmi szerepe nem vitatható. A katonai jelenlét, a katonai célú használat megszûnése után az ingatlanok õrzésvédelme problematikus volt, ami állagromláshoz vezetett.

Ez is, de a honvédelmi tárca bevételi kötelezettségei is arra ösztönöztek, hogy az úgynevezett felesleges ingatlanállomány hasznosításra történõ kijelölése mielõbb megtörténjék, s azt követõen az ingatlan jellegének megfelelõ, például a felépítményeknél ipari hasznosítás, egyéb területeknél mezõgazdasági vagy természetvédelmi hasznosítás valósuljon meg. Az értékesítésekhez minden esetben hivatalos értékbecslés készült, ami természetesen az eladás elõtti állapotokat tükrözte. A törvényi korlátozások alá tartozó ingatlanok, így például az erdõk és természetvédelmi területek hasznosítása a jogszabályi elõírásokkal összhangban történt és történik. A létrejött szerzõdések, így az ÁPV Rt.-vel kötött megbízási szerzõdés is deklarálja azt, hogy az olyan ingatlanok, amelyek részben erdõk vagy erdõsült területek, illetõleg természeti oltalom alatt állnak, csak leválasztással értékesíthetõk. A HM vagyonkezelésében lévõ erdõk, melyek területe az ország összes erdõállományának körülbelül 6 százalékára tehetõ, szakkezelését a HM erdészeti részvénytársaságai látják el. Az ilyen területek értékesítésére nem kerül sor. Itt jegyzem meg, hogy a pilisszentkereszti és a pilisszentlászlói tüzelõállások felépítményes részei kerülnek hasznosításra, a természetvédelem szempontjai alapján az erdõterületrõl leválasztva.

A feleslegessé vált területek rekultivációját forráshiány miatt a honvédelmi tárca, illetõleg a Kincstári Vagyoni Igazgatóság nem vállalhatja. Az értékesített területek nem tekinthetõk a mûvelési ág szerinti értékes termõföldeknek. Nem lehet szó áron aluli értékesítésrõl, hiszen az új tulajdonos nem kevés ráfordítással a mûvelési ágba történõ besorolás szerint használhatja az ingatlanvagyonát.

A honvédelmi tárca bevételi kötelezettségének kényszerûségeibõl fakadóan továbbra is hasznosítani kívánja a katonai célra feleslegessé vált ingatlanokat, fokozott figyelemmel az erdõ- és természetvédelmi követelményekre. Az államháztartási törvény alapján a vagyonkezelõ Honvédelmi Minisztérium kezdeményezésére a jövõben is csak a Kincstári Vagyoni Igazgatóság javaslatára, a pénzügyminiszter jóváhagyásával kerülhet ki kincstári vagyon e vagyoni körbõl, a törvényben meghatározott értékesítési módokkal.

Megjegyzem, a honvédelmi tárca tavaly december 4-én számolt be részletesen az Országgyûlés honvédelmi bizottsága elõtt a vagyonkezelésében lévõ ingatlanok hasznosításáról, így az erdõ- és erdõsült területek hasznosításáról is. A beszámolót akkor a honvédelmi bizottság elfogadta. Õszintén remélem, hogy képviselõ úr is el tudja fogadni mostani közös válaszunkat. Köszönöm figyelmüket. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage