Szabó Iván Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ IVÁN (MDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésben foglalt állítás talán kissé meglepõ, de tényszerû, és a következõkben szeretném bizonyítani. A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti közcélú felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 5. §-a szabályozza az eljárást azok számára, akik a munkáltatójukon keresztül róják le személyi jövedelemadójukat. Az adózó nyilatkozatát egy zárt borítékba teszi, és a borítékra ráírja a nevét, címét és adóazonosító jelét, majd legkésõbb március 25-éig átadja a munkáltatónak.

A borítékon belül a rendelkezõ nyilatkozaton csak a kedvezményezett adószáma és elnevezése lehet rajta. Azután amikor a boríték elkerül az adóhivatalba, akkor ott felbontják, kap a boríték meg a nyilatkozat egy azonosító jelet, és innentõl kezdve külön rendben õrzik õket. Mindennek a logikája, helyesen, hogy sem a munkáltató, sem az adóhivatali eljárásban részt vevõk nem ismerhetik meg az adózó szándékát.

Mi történik viszont annak az intézménynek a bérosztályán, ahol Tsszegyûjtik a borítékokat? Itt sajnos, a dolog anonimitásának teljesen indokolt biztosításával kapcsolatos jó szándék visszájára fordulhat, és egy technikai intézkedés elmaradása miatt súlyos visszaélések forrása lehet. Ugyanis az intézmény kitölti adózóként az M 29/96. számú jövedelemadó-megállapítást, errõl készít egy adatszolgáltatást a magánszemélyek 1996. évi jövedelmérõl a 96 K 30. számú nyomtatványon, majd az egészhez csatol egy A 96. számú adatkísérõ lapot, és ezzel küldi el az APEH-nek. E nyomtatványokon sehol nincs a legkisebb utalás sem a személyi jövedelemadó 1 százalékáról való rendelkezésrõl. Arról sem tudunk, hogy bármi szabályozná, hogyan kell átvenni a dolgozótól a borítékot. A dolgozó aláírása nincs rajta sem a nyilatkozaton, sem a borítékon. Tehát ha ismert, hogy a cégnél hányan rendelkeztek az ügyben, akkor minden további nélkül kiállítható egy nyilatkozat azok helyett, akik nem rendelkeztek. A bérelszámoláson ehhez minden adat rendelkezésre áll.

(15.40)

A lebukás veszélye nulla. Ezzel bizonyítottam is a tételemet, hogy nem csak az adózó rendelkezhet a jövedelemadója egy százalékáról.

Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, mit tervez a kormányzat az ilyen visszaélések lehetõségének kizárására, ha még egyáltalán van erre mód. Köszönöm. (Taps a jobb oldali padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage