Csernus Ferenc Tartalom Elõzõ Következõ

CSERNUS FERENC (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyûlés! Mint Bács-Kiskun megyei országgyûlési képviselõ és Tiszakécske város polgármestere értesültem arról, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszaug község csatlakozni kíván Bács-Kiskun megyéhez. Az Országgyûlés mûködése során már négy dunántúli település esetében is hozzájárult a megyehatár megváltoztatásához, és ezzel deklarálta az önkormányzatiság egyik alapelvét, az önrendelkezést.

Köztudott, hogy Tiszaug a Tisza folyó jobb partján fekszik, és így határos a Bács-Kiskun megyei Lakitelek községgel. Tiszaug lakossága 1996. június 23-án helyi népszavazáson elfogadta a község csatlakozási szándékát Bács-Kiskun megyéhez. A Bács-Kiskun megyei közgyûlés a 116/1996. számú határozatával Tiszaug község Bács-Kiskun megyéhez való csatlakozásával egyetértett, és a települést 1997. január 1-jétõl Bács- Kiskun megye települései közé befogadta.

(15.20)

A módosított Ötv. 56. § (3) bekezdésében foglaltak szerint az önkormányzati döntést az Ötv. 93. § (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelõen országgyûlési döntésnek kell követnie. A törvényhelyek - véleményem szerint - egyértelmûek, mégpedig amennyiben az önkormányzati döntések azonos szándékúak és egybeesnek, úgy az Országgyûlés megalapozottan dönt a megyehatár megváltoztatásáról.

Véleményem szerint minden jogalapot nélkülöz a hozzájárulás megadásának hiánya. Megerõsítésül idézni szeretném a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájának 3. cikkét: "A helyi önkormányzás a helyi igazgatási szerveknek azt a jogát és tényleges képességét jelenti, hogy a jogszabályok keretei között a közügyek jelentõs részét saját hatáskörében és a lakosság érdekében szabályozzák és igazgassák."

Kérem államtitkár urat, hogy válaszában fogalmazza meg azokat az indokokat, amelyek a megye határainak megváltoztatása ellen szólnak. Ugyanis az önrendelkezési jog az önkormányzatiság leglényegesebb eleme. Várom válaszát. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage