Fazakas Szabolcs Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FAZAKAS SZABOLCS ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Engedjék meg, hogy napirend elõtt röviden beszámoljak a magyar mezõgazdasági exporttámogatások körül kialakult nemzetközi vitáról, annak hátterérõl. A vita kimenetele jelentõs hatást gyakorolhat a magyar agrárgazdaságra, az ágazat fontossága miatt az egész nemzetgazdaságra, de egyúttal nemzetközi gazdasági kapcsolatainkra, így a Magyar Köztársaság nemzetközi megítélésére.

Ezért szeretném a kormány nevében a tisztelt Országgyûlést és ezen keresztül a közvéleményt tájékoztatni az ügyrõl. 1986-94 között folytatott nemzetközi tárgyalások eredményeként megállapodás született a mezõgazdasági kereskedelem feltételeirõl is. Ebben minden ország vállalta, hogy hat év alatt az egyes mezõgazdasági termékek vagy termékcsoportok exportjának támogatására fordított kiadásokat 36 százalékkal, a támogatott export mennyiségét pedig 21 százalékkal csökkenti. A kötelezettségek induló szintjét az 1986-90-es bázisidõszak során nyújtott támogatások és exportmennyiségek jelentették.

Ezen adatok magyarországi összeállításakor súlyos hiba történt. Az 1992-ben elkészített magyar beadvány a ténylegesen támogatott termékeknek csak egy kis töredékét tartalmazta, 740 helyett mindössze 16-ot, és a valóságos, összességében 58 milliárd forint exportszubvencionált jelentõsen kisebb összeget, 22.3 milliárd forintot jelzett.

A téves adatközlés súlyát fokozza, hogy a magyar fél - hozzáteszem: a nemzetközi irányelveket betû szerint betartva - vállalását nemzeti valutában adta meg, amely az infláció miatt devalválódott. A hibára csak az egyezmény életbe lépése után, 1995-ben derült fény.

A kormány ezt követõen azonnal konzultációkat kezdett külföldi partnereivel. Ennek keretében teljes körûen feltárta és bemutatta a bázisévek valós támogatási gyakorlatát. Magyar részrõl nemzetközi konzultációkon azt hangsúlyoztuk, hogy az adatszolgáltatási tévedésen alapuló vállalás korrekciója, az ügy sajátosságait figyelembe vevõ egyedi megoldást kíván, így nem számít precedensnek és a nemzetközi kereskedelmi szabályrendszert sem gyengíti.

Azt is egyértelmûvé tettük a tárgyalásokon, hogy a hibás alapon történt vállalások azonnali betartása a magyar agrárgazdaság mûködõképességét súlyosan veszélyeztetné. Ennek továbbgyûrûzõ gazdasági, társadalmi következményeit egyetlen felelõs kormány sem vállalhatja. A gazdasági fejlõdés és a társadalmi béke nem áldozható fel egy még oly súlyos múltbeli technikai tévedés miatt.

A miniszterelnöki és miniszteri szintû intervenciók - a folyamatos gazdaságdiplomáciai erõfeszítések ellenére -, kompromisszumkeresõ javaslataink eddig kevés megértésre találtak. Partnereink a helyzetet megismerve ugyan nem vitatták, hogy az 1992- ben megadott adatok nem a valós tényeket tükrözték, de az esetleges precedensteremtés nemzetközi következményei és gazdasági érdekeik alapján a téves vállalás tartós kiigazítását elutasították. Ehelyett olyan javaslatot tettek a vita megoldására, amely a jelenlegi termékszintû támogatások fokozatos csökkenése mellett '99-ig haladékot kínál az alkalmazkodásra. Ez az átmeneti idõszak miatt csábítónak tûnhet ugyan, de már 2000-tõl vissza kellene térnünk az eredeti vállalásra, annak minden ódiumával.

Most fel kell mérnünk minden lehetséges megoldási mód következményét, és ezek tudatában - egyben felkészülve a különféle kedvezõtlen hatások kiküszöbölésére - kell meghozni egy megalapozott, a magyar agrárgazdaság szabályozási rendszerét hosszabb távon meghatározó döntést. Ezt az is elodázhatatlanná teszi, hogy négy ország, az USA, Ausztrália, Argentína és Új-Zéland a Kereskedelmi Világszervezetben a hivatalos vitarendezési eljárás megindítását igényelte.

Tisztelt Országgyûlés! A kormány igen nehéz választás elõtt áll. A tárgyalásos rendezésre való törekvés továbbra is prioritásunk, de ehhez el kell fogadnunk, hogy egy átmeneti idõszak után az eredeti vállaláshoz alkalmazkodunk, annak minden ódiumával. Ez a jelenlegi mezõgazdasági támogatási rendszer alapvetõ átalakítását igényli.

A másik út a kesztyû felvétele lenne Genfben, egy olyan hosszadalmas és kiszámíthatatlan kimenetelû jogi procedúrában kísérelve meg érdekeink védelmét, amely nemcsak az eljárásban részt vevõ országokkal állítaná szembe Magyarországot.

A kormány arra törekszik, hogy a magyar agrárium létérdekeire és nemzetközi megítélésünkre egyaránt kiható vitát mielõbb elfogadható eredménnyel zárja le. Ígérhetem önöknek, hogy mindent megteszünk az ország érdekeit lehetõ legnagyobb mértékben figyelembe vevõ rendezés érdekében, és az ügy fejleményeirõl az Országgyûlést és a magyar közvéleményt a továbbiakban is tájékoztatjuk. Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps mindkét oldalon.)

(A jegyzõi széket Boros László foglalja el.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage