Dobos Krisztina Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DOBOS KRISZTINA (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Nagy figyelemmel hallgattam a kétperces hozzászólásokat, de el kell mondjam, az egész egyszázalékos törvény nem arra a demokratikus intézményre szolgált, hogy a civil szervezõdéseket támogassa. Hiszen mindegyik hozzászóló elfelejtette elmondani, hogy miközben az 1 százalékot valóban lehet bizonyos alapítványoknak, egyesületeknek, intézményeknek adni, aközben a civil szervezetek parlamenti támogatása felére csökkent. 20 százalékos, 25 százalékos infláció van Magyarországon. Tessék mondani, kedves képviselõtársaim, miért nem hallgattak meg minket novemberben, amikor elmondtuk, hogy ez a rendszer lassan fog kiépülni.

A másik nagyon lényeges kérdés: valóban nagyon szimpatikus, hogy iskoláknak, egyetemeknek, fõiskoláknak lehetne adni ezt az 1 százalékot. De melyiknek? Annak, amelyik alapítvánnyal rendelkezik, amelyik legalább hároméves alapítvánnyal rendelkezik, és amelynek az alapszabálya megfelel annak a kritériumnak, amelyet utólag mondtunk el?

Nem tudom, volt-e olyan képviselõ, aki utánanézett, én megtekintettem: ahhoz, hogy módosítsák az alapszabályt, felkérjenek egy jogászt, azonkívül hirdessenek és végigjárják a procedúrát, ez körülbelül 50-60 ezer forint. Egy helyi civil szervezõdés, ahová be lehet fizetni 8-10 vagy esetleg 100 tagnak az 1 százalékos hozzájárulását, az nem adja ki az 50-60 ezer forintot - tehát ráfizetés lesz.

Azt hiszem, az egész egyszázalékos törvényre igaz az, amit mondtunk, hogy Janus-arcú. Miközben arról beszél, hogy a demokráciát támogatja, aközben a mellette levõ intézményekkel együtt tönkreteszi a civil kezdeményezéseket, és ezért nagyon rossz, hogy folyamatosan kell errõl beszélni. Nagyon örülök, hogy Akar államtitkár úr azt mondta, átvizsgálják. De mi történik addig ezekkel az intézményekkel? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage