Medgyasszay László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ma reggel a Falurádió mûsorában a korán kelõk arról hallhattak, hogy a kormány - idézem - "felelõtlen és átgondolatlan intézkedései, hibás döntései hogyan és milyen mértékben sújtják a vidéki lakosságot". Nemcsak az útelzárással tüntetõ õstermelõkrõl volt szó, hanem sok más egyébrõl is; például a pásztói önkormányzat tönkretételérõl a pásztói kórházzal kapcsolatos intézkedések miatt - ezt mondta a rádió.

Én azonban nem a kormány hibás döntéseirõl kívánok most szólni napirend elõtt, éppen ellenkezõleg, a döntésképtelenség és a halogatás okozta veszélyhelyzetrõl.

A Baranya megyei Garé község neve az utóbbi idõben gyakran elõfordul a híradások között. Az ott levõ veszélyeshulladék-lerakó története ismert. Már 1986-ban - 1986-ban, tessék figyelni! - kiderült, hogy a hulladéktároló környezetszennyezése mérhetõ, és szükséges annak mielõbbi felszámolása. Azóta több mint tíz esztendõ telt el, kormányok jöttek, kormányok mentek, de a hulladéktároló maradt.

Jelenleg mintegy 62 ezer hordó áll a területen, az egészségre rendkívül káros hatású anyagokkal. Az egyik ilyen anyag a tetraklór- benzol, amely erõsen rákkeltõ hatású. A másik a dioxinok vegyületcsoportja, amelyek rákkeltõek, magzatkárosítóak, mutációval járó genetikai károsodást okoznak.

Ha van probléma ebben az országban, amelynek felvetésével és megoldásával kapcsolatban tilos és felelõtlenség a politikai egymásra mutogatás, akkor ez az. Erre a helyzetre nyugodtan lehet mondani a késlekedés vonatkozásában, hogy minden perc egy halál, mert az említett szennyezõ anyagok közül a tetraklór-benzol kimutatható már 1 kilométer sugarú körben a hulladéktároló körül a talajban, a felszíni vizekben és a 30 méter mélyen levõ talajvízben, és a szennyezés lassan eléri a környezõ településeket.

A dioxinok vegyületcsoportja fellelhetõ a szétrepedt hordókban, a tározó talajában, a tározó alatti talajvízben, ami nagy veszélyt jelent, hiszen a nemzetközi szabványok szerint a dioxinok a talajvízben még nyomokban sem fordulhatnak elõ rendkívül mérgezõ voltuk miatt. Tehát az azonnali beavatkozás elkerülhetetlen, legcélszerûbb lenne - ha volna ilyen törvényünk - hivatalosan katasztrófa sújtotta területté nyilvánítani a térséget, komoly anyagi és fizikai erõket mozgósítva a veszélyforrás felszámolása érdekében.

A helyi - egy fél megyényi - lakosság tiltakozik az egyesek szerint megoldást jelentõ, Garén létesítendõ hulladékégetõ megépítése ellen. Az engedélyezés per alatt van. A Magyar Demokrata Fórum Baranya megyei szervezete a lakossági tiltakozás alátámasztására Pécsen ma három napig tartó aláírásgyûjtést kezdeményezett. A lakosság, a tiltakozók féltik a térség természeti, mezõgazdasági, ökológiai és ökoturisztikai adottságait, értékeit, amely tényezõk kitörési pontot jelenthetnek az egyébként nehéz helyzetben levõ térség számára.

Meg kell említeni az üggyel kapcsolatban egy másik problémát. Tervezik a veszélyes hulladék Dorogra való szállítását, és a dorogi hulladékégetõben való megsemmisítését. Mértékadó szakemberek szerint ez az égetõmû technológiailag nem alkalmas a dioxinok megsemmisítésére. Tehát ha Dorogon történik a megsemmisítés, akkor ott mérgezik az embereket, és az csak növeli az aggodalmat, hogy egy szélcsatorna Budapest irányába hozhatja a mérgezõ füstgázokat.

Figyelemre méltó, és meg kell említenem, hogy például az USA- szabvány szerint még egy próbaégetés feltétele is az, hogy az érintett hulladékban ne legyenek dioxinok. Megnyugtató megoldás - szakértõk szerint - a baseli egyezmény alapján történõ külföldre szállítás és ottani megsemmisítés, amire tudomásom szerint van lehetõség.

Tisztelt Kormány! Felszólalásomat nem elvtelen támadásnak szántam, hanem figyelemfelkeltésnek. Kérem a kormányt korrekt, szakszerû és gyors intézkedésre a térség lakossága érdekében. Köszönöm. (Taps az MDF, a Fidesz, a KDNP és az MDNP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage