Balsay István Tartalom Elõzõ Következõ

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Köszönöm a szót. Bár arra gondoltam, nagy tekintélyû képviselõtársam 30 perces felvillantása után, hogy a napijegyemet vagy a hozzászólásomat visszaadom, hiszen majdnem minden kérdést érintett.

(18.30)

Õ a beetetéses és a kifárasztásos módszert választotta... (Derültség.) ..., én ehelyett inkább felvillantós vagy villantós módszereket fogok alkalmazni. (Közbeszólás: Ez szellemes volt!)

Az elõbb említett, a környezetvédelmi bizottság és a parlament által határozatban elfogadott törvényi sorozatokról is szó esett. Hadd említsem meg azt, hogy ebbõl a sorozatból számomra és sokunk számára még rendkívüli módon hiányzik az állatok védelmérõl szóló törvény, tehát a környezetvédelmi miniszter urat - távollétében is -, illetve a kormány képviselõit arra kérném: a korábbi parlamenti határozatnak megfelelõen még ne zárják le ezt a törvénykezési sorozatot, és kellõ elõkészítés után ezt a törvényt is terjesszék a tisztelt Ház elé.

Én magam is, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviseletében kiegyensúlyozottnak és jól elõkészítettnek tartom ezt a törvényt, amely javítható; néhány számadattal - amelyet miniszter úr a kiegészítésben megemlített - hadd gazdagítsam én is! A horgásztársak 4 194 205 kilogramm halat fogtak - legalábbis a naplók bejegyzése alapján. Ez is tükrözi, hogy a társadalmi és gazdasági, nemzetgazdasági hasznán, környezetvédelmi hasznán túlmenõen milyen nagy tömegeket érint, és ennek a sportolás és a szabadidõ hasznos eltöltése szempontjából is, a táj ökológiai értékeinek megõrzése szempontjából is milyen nagy jelentõsége van. Nem kívánom megismételni azokat, amelyekrõl itt szó volt, hiszen közel ezer egyesületben történik horgászati célú tevékenység, és itt elhangzott, hogy a halászati tevékenységnél is több ezer olyan személy érintett, aki vállalkozási, a nemzetgazdaság számára hasznot jelentõ céllal végzi ezt a tevékenységét.

Nagyon fontosnak tartom a törvény tervezetét olyan szempontból is, hogy azok, akik az élõvizek mentén ilyen tevékenységet végeznek, egy élõ monitoringrendszer részét képezik, õk az elsõk, akik mindig jelzik a károkozást; vagy nagyon fontosnak tartom azt is, hogy lehetõleg szervezett formában történjék a horgászási tevékenység.

Az elõzetes vita során az önkormányzatok és az állam, a vízügy, illetve a horgász- és halásztevékenységet végzõk között valóban érlelõdik egy feloldható és optimumot keresõ csomópont, mi erre fogunk törekedni.

Mi körüljárandónak tartjuk a halászati jog fogalma fejezetben megfogalmazott, a víz tulajdonjogának elválaszthatatlan részeként jelzett halászati jogot. Minden esetben meg kell vizsgálni, hogy kategorikusan kijelenthetõ-e a törvénytervezetben az a megállapítás, miszerint holtág és bányató esetében - függetlenül a tulajdonviszonyoktól, a víz tulajdonjogától - a halászati jog a magyar államot illesse; valamint szeretnénk majd jelezni, hogy további vizsgálatra szorul a víztározók esetében is az a kategorikus törvénytervezeti kijelentés, minden esetben, amely az elõterjesztésben szerepel.

Szeretném jelezni, hogy a halászati felügyelõk mozgásterének növelésével egyetértünk. Itt a jogállami eszközök megtartását azonban fontosnak tartjuk, és nagyon fontos az is, hogy is a rapsicok és a törvény tiszteletét semmibe vevõk a halvédelmi bírságolás eszközénél kellõ visszatartó erõvel találkozzanak. Ezt mi nagyon fontosnak tartjuk. Egyesek a megélhetési bûnözéssel, illetve akár a Balaton minõségi és nemeshalainak - a húshorgász vagy húshalász - kipusztításával saját érdekeiket nézik, és azt tartják szem elõtt az egész közösség érdekeivel ellentétben.

Anélkül, hogy én is a részletes vita elõrehozott tárgyalási módszerének a hibájába esnék, szeretném jelezni, hogy a halgazdálkodási bírság és a halvédelmi bírság hatékony, nyomatékos bevezetésével a Fidesz-Magyar Polgári Párt egyetért.

A hatályba léptetõ zárórendelkezések között nemcsak szofisztikai, hanem tartalmi észrevételt is jelez az, hogy az idézõjelbe tett és a Ptk.-nak egyes részleteit kiegészítõ, módosító... - amelyben hasznos víziállatokról beszél, hal és más hasznos víziállatokról, itt feltétlenül fontosnak tartanánk, hogy a hasznos víziállat fogalmát más módon fejezzük ki, hiszen az ilyen mértékû és ennyire a húsevõ ember szempontjából történõ meghatározás, azt hiszem, már idejét múlta. Feltétlen fontosnak tartjuk azt is, hogy a vízfolyások, tavak, holtágak önkormányzati tulajdonba adásával, amelyet a Ptk. követett, a vízterület tulajdonosával itt is legyen valamilyen fajta elõzetes megállapodás az állam részérõl, itt se ilyen ex cathedra kijelentéssel viselje az állam - úgymond a horgászatban jogosultak érdekében - ezt a jogosítványt.

A halgazdálkodási terv megjelenését és annak a halászati hatóság által történõ jóváhagyását valóban nagyon fontos elemének tartjuk a törvényjavaslatnak, hiszen az országos halászati adattár majd jól egészíti ki azt a sorozatot, amelyet az országos erdõállomány és az országos vadgazdálkodási adattár létrehozásával kezdtünk el.

A záró rendelkezésekkel szeretném befejezni; itt a vadászati törvény életbelépésével és annak a határidejével kapcsolatban jelentkezõ anomáliákat, amelyre nemrégiben a miniszter úrnak a vadászati tilalmat elrendelõ rendelkezése jelzi, hogy itt problémák vannak a nehéz és kemény télen túlmenõen, a továbbiakban a vadászati jogot nem gyakorolhatók olyan tevékenységet végeztek, amelyet a miniszter úr úgy látott legjobbnak - feltételezem én -, hogy tilalmat rendelt el közel három héttel vagy egy hónappal a vadászidény megkezdése elõtt. (Sic!) Nem szeretnénk azt, hogyha a nem kellõen méretezett átmeneti idõszakra szólóan, amikor a tulajdonosban, illetve a halászati, horgászati joggal rendelkezõben változás következhet be, akkor a több évre elhúzódó átmeneti idõben is hasonló szituációk lépjenek életbe, ezért itt lehet finomítani, és olyan esetekre, mint például egy nem lehalászható víztározó esetében, vagy más helyi szituációk esetében mérlegelni kellene: az ilyen hosszú, évekre elnyúló átmeneti idõ ne okozzon károkat az értékes állományban. Ezt megfontolásra javasolnánk.

Tisztelt Ház! A vízgazdálkodással kapcsolatosan is vannak olyan szempontok, amelyeknek még a törvény jobbítása és finomítása szempontjából lehet a módosításnak egyfajta szûk terét - e törvénymódosításoknál - majd szolgálni részünkrõl. A Fidesz-Magyar Polgári Párt e törvénytervezetet jónak tartja, módosításokkal együtt a tisztelt Háznak általános vitára ajánlja, és azon leszünk, hogy ezek a módosító javaslatok tovább gazdagítsák és gyarapítsák ezt a törvénytervezetet. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage