Dobos Krisztina Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DOBOS KRISZTINA (MDF): Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztet Ház! Ha valaki január-februárban oktatási intézmények környékén, vagy magában az intézményben jár, akkor azt tapasztalja, hogy a költségvetés készítése során, légyen az közoktatási intézmény, vagy felsõoktatási intézmény, folyamatosan az aggodalom hangja jelenik meg, hiszen mindenhol a költségvetés hiányokkal készül, folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a besorolások olyan mérvû súlyt helyeznének arra, hogy akár a felsõoktatási intézmények, akár az önkormányzatok vagy az egyházak, amelyek a közoktatási intézményeket fenntartják, amire nincs fedezet, amire azt tapasztaljuk, hogy 200-300 milliós hiánnyal zárul egy-egy, nem is túl nagy önkormányzatnak a költségvetési tervezése.

Ha azonban egy picit a tavalyi évre visszatekintünk, akkor el kell mondjuk, hogy a fogyasztói árak 23,6 százalékkal növekedtek, s az oktatási ágazatban a bérnövekedés 6,9 százalék volt. Amikor ezt felvetettem november 19-én, akkor Magyar Bálint miniszter úr elismerte, hogy valóban az oktatási ágazatban alacsonyabb a bérnövekedés, de november 19-én 13-14 százalékos béremelkedést ígért. Nem szeretném arra figyelmeztetni a kormányt, hogy 19,5 százalékos béremelkedést írt alá, tehát a 6,9 százalék, amit végül is teljesített, az egyharmada. Az egészségügyi ágazat nincsen nagyon gazdagon eleresztve, ahogy szokás mondani, mégis a dupláját tudta produkálni, hiszen a KSH kiadványa szerint 12,2 százalékos volt a béremelkedés.

Szeretném megkérdezni a miniszter úrtól, aki sajnálatos módon ismét nincs jelen - ugyanúgy, mint ahogy otthagyta a miniszteri meghallgatást, amikor a kérdéseket feltettük, hiszen rövid volt az ideje -, hogy vajon felelõsséget vállal-e az oktatási ágazatért, vagy úgy gondolja, hogy nem felelõs, hogy ma már a pedagógusok, vagy akár a felsõoktatásban dolgozók folyamatosan a létminimum környékén élnek?

Tudom, hogy a Mûvelõdési Minisztériumban is volt korrupciós botrány. Tudom, hogy 300 millió forintot egy nem létezõ - nemcsak a kiutaláskor nem létezõ, hanem azóta sem létezõ - kft.-nek adtak. Tudom, hogy 180 millió forintot fizettek a szuperkoncertre, és még sorolhatnánk ezeket a kifizetett pénzeket. De azért egy kicsit megdöbbentõ, és egy kicsit elfogadhatatlan az, hogy amikor a miniszter úrnak felvetettük, hogy milyen rossz a pedagógusok és a felsõoktatásban dolgozók anyagi helyzete, akkor megnyugtatott minket, s akkor elmondta, hogy bizony december folyamán 10 000 forintot fognak kapni.

Megkérdezem, megkérdezném a miniszter urat, hogy vajon tájékozódott- e arról, hogy ebbõl a 10 000 forintból hány ezer forintot kaptak a pedagógusok? Vajon tudja-e, hogy a 10 000 forintos átlagos kiutalás azt jelentette, hogy például a gyesen levõk nem kaptak, például a tartósan távollevõk nem kaptak, és összességében 3600-4400 forintos ajándékot kaptak a pedagógusok? Ez azt jelenti havi bontásban, hogy bizony 350-400 forintos béremelkedést kaptak, és ha ezt még óradíjra bontom le, akkor közel 2 forintos óradíj-emelkedést.

Nem szégyen, hogy egy pedagógus, egy felsõoktatásban dolgozó 2 forintos óradíj-emelkedéssel számolhat? A diákok ezt villásnak hívják. Nem szégyelli magát a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium, hogy a költségvetési tárgyalások során nem tudta érvényesíteni, nem tudta létrehozni azt a megállapodást, amit a kormány aláírt?

Nagyon könnyû most visszavágni azzal, hogy nincs pénz, és ez történt a november 19-i válaszban. Kérdezném: vajon a 100 milliárd forintos pozitívum a költségvetéshez képest nem adott volna lehetõséget arra, hogy az amúgy mindenki által elfogadott humán erõforrásnak a legfontosabb tényezõjét, az oktatási ágazatot jobb helyzetbe hozzuk?

Adott volna lehetõséget, a válasz az. Azonban nem vállalkozott senki arra, hogy az érdekeit érvényesítse, nem vállalkozott arra senki, hogy elmondja, hogy nem lehet itt közoktatás átszervezésérõl, felsõoktatás minõségének a javításáról és kutatásról beszélni, amikor az ebben az ágazatban dolgozók az átlagos, amúgy nem túl magas béremelkedésnek a harmadrészét kapják meg. Én úgy hiszem, hogy ezek a számok és a Központi Statisztikai Hivatal által kiadott statisztikák magukért beszélnek. Nincs mit feltenni kérdést, csak azt mondani, hogy nem vállalta a minisztérium a felelõsséget az oktatási ágazatért. Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage