Horn Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

HORN GÁBOR (SZDSZ): (Mikrofon nélkül:) Én is szeretnék szót kapni. Itt már egyáltalán nem arról van szó, amirõl Dobos Krisztina beszélt. (Közbeszólások: Nincs hang. - Dr. Torgyán József: Nem baj, ennyi is elég lesz. - Dr. Szabó Zoltán: A lényeg, hogy Torgyán József kapjon szót. - A mikrofon mûködik.) Köszönöm. Ugyan Torgyán Józsefnek ennyi is elég, ezt én megértem, hiszen annyi butaságot és információhiánytól szenvedõ szavakat összehordani ritkán lehet, amit most hallottunk. (Szórványos taps a bal oldalon. - Közbeszólások a jobb oldalon: Elnök asszony, figyelmeztesse a képviselõ urat!)

Tehát három dologról szeretnék nagyon röviden beszélni. Az egyik: hogy tényszerûen nem áll meg az az adat, hogy 6,9 százalék lett volna a pedagógusok béremelése 1996-ban. Kétségtelen tény, hogy országosan nem érte el a 19,5 százalékot, de jóval meghaladta a 10 százalékot, 13- 14 százalékos volt. Ez az egyik.

A másik tény: Pokorni Zoltánnak szomorú tény, hogy nem Deutsch Tamás és nem õ fedezte fel ezt a bizonyos 300 milliós ügyletet, hanem a minisztérium vezetése, és járt el büntetõjogi eljárással. Szó sincs arról, hogy egy minisztériumi korrupciós ügyrõl beszélnénk. Arról van szó, hogy a minisztérium által felfedett, súlyos, bûnvádi eljárásokat is maga után vonó ügyrõl van szó, ami eredetileg egyáltalán nem volt tárgya természetesen a felvetett problémáknak. Semmi köze nincs ennek a dolognak - a hangulatkeltésen kívül - a pedagógusok bérhelyzetéhez.

A harmadik megjegyzés: Torgyán József figyelmét felhívnám arra a pici tényre, hogy a kormány '96-ban teljesítette a történelmi egyházakkal kötött megállapodását. Ennek megfelelõen a történelmi egyházak - ellentétben egyébiránt más önkormányzati iskolafenntartókkal - megkapták '96-ban az átlagos mértékû állami támogatást szeptemberi döntésünknek megfelelõen kiegészítõ támogatással. Egyszerûen nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy az egyházi iskolák rosszabbul jártak volna '96-ban, mint az önkormányzatiak. Jobban jártak, tényszerûen ez is bizonyítható.

A negyedik megjegyzés, hogy talán nem szabadna elfeledkezni arról, hogy országosan '97-ben 40 százalék körüli mértékben emelkedett a normatív támogatás mértéke a közoktatásban. Ehhez képest körülbelül 100 százalékosan emelkedett a kitelepülések kisiskoláinak normatív támogatása. Ez természetesen lehetséges - sõt biztos -, hogy nem elegendõ, de hogy kiemelt fejlesztési területek ezek, az bizonyosnak mondható.

Az, hogy hogyan alakul a kistelepülések iskoláinak helyzete az természetesen nemcsak pénzügyi kérdés, hanem például annak a kérdése is, hogy van-e gyerek a kistelepüléseken. Köszönöm szépen. (Közbeszólás: Van, de bezárják az iskolákat.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage