Ecsõdi László Tartalom Elõzõ Következõ

ECSÕDI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Örvendetes ténynek tartom, hogy a fegyveres erõk és szervek mindennapos életének ma már egyre szélesebb körét szabályozzák az Országgyûlés által elfogadott törvények, ez úton valósítva meg azok demokratikus ellenõrzését és irányítását.

A határõrizetrõl és a Magyar Köztársaság határõrségérõl szóló, most tárgyalt törvényjavaslat örvendetes módon tovább bõvíti ezen törvények körét, és törvénnyel szabályozza a határõrség mûködését. Nagy megelégedésemre szolgált az az elkészítõ munka, amelyet a Belügyminisztérium végzett a törvényjavaslat benyújtása elõtt, melynek során több alkalommal is lehetõvé tették a képviselõcsoportok és a képviselõk számára a tervezettel kapcsolatos véleményük kifejtését, és az elhangzott vélemények, javaslatok döntõ többsége konkrét formát is öltött a tervezetben. Ezáltal, úgy gondolom, hogy sokan érezhetjük magunkénak ezt a törvénytervezetet.

Ez a széles körû elõkészítés a tervezet határozott elõnyére vált, mert így még a kormányzati egyeztetés elõtt sikerült az ellentmondások kiküszöbölése, és a nyugat-európai normákkal és a gyakorlattal Tsszhangban álló törvényi szabályozás kidolgozása úgy, hogy a magyar sajátosságoknak is megfeleljen.

A gondos elõkészítés ellenére ma is megfogalmazódnak alkotmányos aggályok, és hosszú évek óta tartó viták tárgyát képezi a határõrség alárendeltsége, fõleg ami a határõrizettel kapcsolatos állományát illeti. Számomra szimpatikusabb lenne, ha a Magyar Honvédség alárendeltségében mûködne, de véleményem szerint a határõrség mûködésének alkotmányos szabályozása biztosítható akkor is, ha ez az állomány a Belügyminisztérium alárendeltségébe tartozik, és természetesen akkor is, ha a Magyar Honvédség állományába tartozna.

(12.30)

Ezt támasztja alá a jelenlegi nyugat-európai gyakorlat is, és itt néhány példát szeretnék említeni.

Németországban a szövetségi határõrség a Belügyminisztérium alárendeltségébe tartozik, a személyi fegyverzeten és szállítójármûveken kívül az állományába tartoznak páncélozott szállítójármûvek és különbözõ típusú helikopterek is.

Ausztriában nincs külön szervezetszerû határõrség, a határõrizeti feladatokat a Belügyminisztérium alárendeltségébe szervezett csendõrség hajtja végre. A határcsendõrség szorosan együttmûködik a Bundeswehr határõrizeti feladatokra kijelölt erõivel. Jelenleg az ország keleti határán több ezer fõ sorkatona teljesít határõrizeti feladatokat.

Tehát Nyugat-Európában mindkét gyakorlatra található példa, ami alátámasztja fenti állításomat, vagyis azt, hogy mindkét megoldás lehet alkotmányos. Ebbõl adódóan nem a formai elem, hanem a törvényi tartalom határozza meg az alkotmányosságot.

A törvényjavaslat elfogadása esetén hazánk közelebb kerül a schengeni egyezményben rögzített feladatok teljesítéséhez, és megteremti annak feltételeit, hogy az esetleges uniós csatlakozásunk esetén gyors ütemben pótoljuk a még meglévõ lemaradást.

A határõrség rendészeti hatásköre, illetékessége, hatósági fórumrendszere is ebbe az irányba mutat. Nem tartom túlzónak a korlátozott nyomozóhatósági hatáskörök biztosítását. Egyes véleményekkel ellentétben ezt helyesnek tartom. Helyes, mert a törvény megfelelõ korlátokat épít be, és csak meghatározott esetekben teszi lehetõvé, másrészt a határokon megváltozott helyzet, a nemzetközi bûnözés azokon keresztül áramlása, a lakosság biztonsága megköveteli ezen lehetõségek biztosítását. Az új kihívásokra új módszerekkel, új feltételekkel kell válaszolni.

Végezetül örvendetesnek tartom, hogy már középtávon megteremtõdnek a tisztán hivatásos állományra történõ átállás feltételei. Ez végleg megszünteti azokat az alkotmányos aggályokat, melyek a rendészeti feladatok sorállománnyal történõ megoldására vonatkoznak.

Tisztelt Képviselõtársaim! Úgy gondolom, hogy ez a törvénytervezet magáért beszél, és mellette szólni, azt hiszem, nem kell igazán hosszasan. Így hozzászólásomban csak néhány kérdést kívántam kiemelni, azonban úgy gondolom, hogy ezek a tervezet gerincét alkotók közé tartoznak. Bízom abban, hogy képviselõtársaim többsége hasonló felfogásban értelmezi az egyes paragrafusokat.

Tisztelt Képviselõtársaim! Még egy gondolatot szeretnék bejezésként elmondani, azt, hogy a határõrség alkotmányos mûködését nemcsak a formai elemek határozzák meg, mert ha figyelembe vesszük azt a jelentõs szerepet, amit a határõrség vállalt a vasfüggöny lebontásában, illetve a keletnémet menekültek átengedésével a határon, akkor még kevésbé alkotmányos körülmények között is, én úgy gondolom, hogy ezzel bizonyította az állomány, hogy képes az alkotmányos keretek között mûködni, amit ezúton is szeretnék megköszönni.

A törvénytervezetet elfogadásra javaslom. Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage