Lotz Károly Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LOTZ KÁROLY közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Képviselõ úr interpellációja lehetõséget ad arra, hogy az állampolgárok elleni merényletnek minõsített kormányrendelet körüli félreértését eloszlassam.

Úgy hiszem, azt senki nem vitatja, hogy a víznek mint korlátozott mértékben rendelkezésre álló természeti erõforrásnak a megóvása mindannyiunk érdeke. Az egészséges ivóvízhez jutás közérdek és közfeladat. Bárminemû beavatkozás a felszín alatti vizekbe, veszélyezteti azok minõségét és természetes áramlási rendszerét. Gyakran jóvátehetetlen károkhoz is vezet, és visszafordíthatatlan folyamatokat indít el.

Sajnos talajvizeink nagymértékben szennyezettek. A híradások, de fõleg az adatok arról tanúskodnak, hogy ma már lassanként annyi ivóvizet, mint szennyvizet kell tisztítanunk, hihetetlen mértékû az elszennyezõdés. Ebben jelentõs szerepe van az illegális, gyakran szakszerûtlenül létesített vagy megszüntetett kutaknak. Mindezekre tekintettel nem lehet kérdéses, hogy a vízkészleteket csakis ellenõrzött módon, az ökológiai viszonyok káros megbontása nélkül lehet felhasználni. Ilyen felismerés alapján a kutak létesítése már a múlt században is engedélyköteles tevékenység volt, éppen ezen õsi felismerésen alapult a vízkészletek védelme miatt. Ugyanígy rendelkezik a tisztelt Országgyûlés által elfogadott, a vízgazdálkodásról szóló múlt évi törvény és annak végrehajtási jogszabálya. Álláspontom szerint éppen az lenne a merénylet, ha az engedély nélkül, szakszerûtlenül kivitelezett kutak valamennyiünk egészséges ivóvízkészletét veszélyeztetnék vagy mások jogszerû vízhasználatát korlátoznák, esetleg megakadályoznák.

A polgári tulajdon védelme, képviselõ úr, ebben az esetben fel sem vetõdhet. Itt olyan környezetvédelmi és éppen polgárbarát helyzetrõl van szó, amikor világos, hogy a törvény alapján a felszín alatti vizek nincsenek magántulajdonban, hanem kizárólagos állami tulajdont képeznek. A saját telken lévõ kút is lényegében érinti az állami tulajdont, érinti a felszín alatti vízkészletet; hasonlóan nincs magántulajdonban a magántulajdonú föld alatt lévõ bányászati kincs vagy olajkincs.

Ami pedig a kifogásolt utánjárást illeti, az említett kormányrendelet éppen az állampolgárok érdekében könnyítést tartalmaz a tavaly elfogadott törvény alapján. Korábban a területileg illetékes vízügyi hatóságtól, nem ritkán 50-60 kilométer távolságból kellett beszerezni az állampolgárnak az engedélyt, nem kis utánajárással. Az elmúlt év júliusától a hatályos jogszabály alapján ezt az eljárást a helyi önkormányzathoz a jegyzõ hatáskörébe utalva kell az önkormányzatnak végrehajtania. Egyértelmû eligazítást ad a jegyzõ a szükséges okmányokról is, míg korábban ezekrõl a kérelem beadása után szerzett tudomást az állampolgár és kezdhette meg az ügyintézést.

Hogy egészen pontos legyek, a jogszabályt megnézve tájékoztatom önt arról, hogy az 500 köbméter mennyiségû vízhozamnál kisebb teljesítményû kutak létesítéséhez, használatbavételéhez - lényegében ez teszi ki a 90-95 százalékot - a hatósági engedélyt a jegyzõ adja ki, az ehhez szükséges okmányok, mûszaki leírás, átnézetes helyszínrajz, részletes helyszínrajz, továbbá a környezetvédelmi és vízügyi szakhatósági vélemények beszerzésében az állampolgároknak a jegyzõ segítséget nyújt, kérésre be is szerzi azokat. Az 500 köbméternél nagyobb teljesítményû kutaknál az engedély megadását a területileg illetékes vízügyi hatóság adja ki, de ehhez is a jegyzõ segítséget nyújthat és beszerezheti kérésre.

Mindezekért az igen jelentõs tevékenységekért, amelyet az önkormányzat végez, mint hatósági eljárásokért a parlament által elfogadott törvény, az úgynevezett illetéktörvény alapján a megfelelõ illetéket kell fizetni, egy fillérrel sem többet; ezt itt, ez a parlament fogadta el, ugyancsak az elmúlt esztendõben.

Kérem ezért képviselõ urat, hogy ezt ne tekintse merényletnek, mert errõl szó nincs; éppen az állampolgárok fokozottabb védelmérõl van szó, amit mi itt együtt az elmúlt esztendõben a parlamentben fogadtunk el.

Kérem tisztelt képviselõ urat és a parlamentet, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage