Baráth Etele Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BARÁTH ETELE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony, Miniszter Úr és Képviselõtársam! Azért szeretnék két percben szólni, mert ebben a messze a beterjesztett országgyûlési határozat-tervezet tartalmán túlnyúló hozzászólásban volt azért egy-két olyan elem, amelyre Balsay képviselõtársam következetesen mindig-mindig visszatért, és azt gondolom, érdemes azért talán bizonyos tévedésre felhívni a figyelmet.

Az egyik a statisztikai vonzáskörzeteket ostorzó megjegyzése. Azt gondolom, itt van egy tévedés. Itt a statisztikai vonzáskörzetek úgy jelennek meg mint az ország teljes területét lefedõ és éppen az arányosság, az egység elvét képviselõ társulásra való ösztönzés. Ugyanakkor természetesen a pályázatokra szabadon társuló, a feladatra szervezkedõ önkormányzatok adják be a pályázataikat. Tehát igazából véve az egyik, az arányosság az egyenlõséget, a másik pedig pontosan azt a liberalizmust szolgálja, amelyet képviselõtársam hiányol. Ugyanez vonatkozik egyébként a megyei szervezõdésekre is.

A második, amire szeretném felhívni a figyelmet: az innovációra való hivatkozás nem azonos a befektetõ, különösen a nagy multinacionális vállalatok magyarországi megjelenésével. Az innováció lényege az, ha olyan befektetõ jelenik meg, aki természetesen a kutatás, a fejlesztés, az oktatás területén szétszórja tulajdonképpen a fejlõdés magjait, és nem pediglen akár lokalizáltan, alul képzett munkaerõt foglalkoztatva, kvázi gyarmatosít is. Ez nagyon lényeges különbség.

A harmadik terület, amelyre szeretném felhívni a figyelmet, hogy a város és vidéke fogalmának mint egyfajta asszociációnak az emlegetése az tulajdonképpen nem annyira bibói koncepciót, mint Erdei Ferencre való visszahivatkozást teszi lehetõvé. A város és vidéke esetében e határozati javaslat esetén is felhívnám a figyelmet rá: óriási különbség van aközött, hogy a város környékén lévõ települések egyszerûen alárendeltként, munkaerõvonzásként szerepelnek, vagy oda- vissza viszony van a települések között, vagy netalántán a város környékén lévõ települések között is megfelelõ kapcsolatrendszer jön létre. Tehát a fejlettség nagymértékben befolyásolja, hogy mily módon lehet ezt használni.

Utoljára, egyetlenegy mondatban még: a fenntartható fejlõdésre való hivatkozás mindenkor feltételezi azt, hogy legyen a fejlõdés, amelyet fenn lehet tartani. S a borsodi térségben adott esetben a fejlõdést kell tudni megindítani. Ott nem konjunkturális, hanem strukturális, történelmi problémák vannak. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage