Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Képviselõ Úr! Elõször is elismeréssel adózom képviselõ úrnak a feketegazdaság leküzdését illetõ eddigi tevékenységéért, és kétségtelen, hogy részben ennek a következménye az is, hogy a Központi Bûnüldözési Igazgatóság az ismert körülmények mellett létrejött. Rögtön hozzá kell tennem, hogy sem az ügyészség keretén belül, sem a Miniszterelnöki Hivatal keretén belül akár az alkotmány, akár a vonatkozó kétharmados törvények megváltoztatása nélkül ennek a szervezetnek a létrehozására nem volt lehetõség, ezért a leggyorsabb megoldás valóban a rendõrség szervezetén belüli létrehozás volt.

Kétségtelen, az azóta eltelt idõ igazolta, hogy valóban van létjogosultsága annak, hogy egy kisebb, elkülönült, de egyébként jól felkészített és a feltételekkel rendelkezõ egység valóban eredményeket tud felmutatni ezen a területen. Ami az egyéb lehetséges változatokat illeti, azokra majd az igazságszolgáltatás egész rendszerének áttekintése kapcsán lehet esetleg visszatérni.

Ami a konkrétumokat illeti: '96. szeptember 1-jétõl mûködik a Központi Bûnüldözési Igazgatóság, és rögtön hozzá kell tennem, hogy ezek a nagy horderejû gazdasági jellegû ügyek meglehetõsen bonyolultak, ezért nagyon rövid idõ alatt nem lehet a szervezet tevékenységérõl átfogó képet adni. Mégis a megalakulása óta a Központi Bûnüldözési Igazgatóság mintegy 8000 ügyiratot dolgozott fel, 58 ügyben végez jelenleg nyomozást, 15 kiemelt gazdasági ügyben fejezte már be a nyomozást, és mintegy 100 különbözõ ügyben adott információt további nyomozó szervek részére.

Hogy néhány ügyet kiemeljek az ismertebb és részben már megoldott ügyek közül: egy Hollandiából ellopott eurocheck-szállítmány ügyében fejezte be sikeresen a nyomozást még mielõtt azokat beváltották volna - Magyarországon kísérelték meg egyébként. Az összérték 2 milliárd forint, amit ezzel sikerült megelõzni. A Központi Bûnüldözési Igazgatóság vizsgálta, illetve vizsgálja jelenleg is az úgynevezett ÁPV Rt.-ügyeket, a belterületi földekkel kapcsolatos ügyeket. Talán a képviselõ urak errõl már hallottak korábban. A halasztott vámfizetési kedvezményekkel kapcsolatos visszaélések miatt indult eljárás, a tettesek részben már börtönben vannak. Tíz milliárd forint az összértéke ennek az ügynek. Egy többszáz millió forintos bankkártya- hamisítási ügyet oldottak meg, ez is külföldrõl indult, és Magyarországon sikerült felderíteni. Zárjegy-hamisítás történt csalás céljából, több tízezer darab ilyen módon gyártott zárjegyet sikerült lefoglalni, illetve az elkövetõk is megvannak. A Zemplényi-ügyben befejezte a nyomozást, vádemelési javaslattal átadta az ügyészségnek; illetve - hogy egy ügyet még kiemeljek, ez már folyamatban lévõ ügy - az olajkereskedelemhez kapcsolódó bûnszervezetek tevékenységének felderítésében nyomoz jelenleg. Itt a kárérték körülbelül 30 milliárd forint.

Összességében azt lehet mondani az eddig eltelt rövid idõ alapján is, hogy úgy tûnik, bevált a szervezet létrehozása. A kormány egyébként az eredeti elhatározása szerint június 30-a után tér vissza egy hosszabb idõszak értékelésére, és én bízom benne, hogy a szervezet valóban eredményeket lesz majd képes felmutatni a feketegazdaság visszaszorítását illetõen. Bár megjegyzem, hogy ha majd egy év múlva azt fogjuk olvasni a statisztikai jelentésekben, hogy az ismertté vált gazdasági bûncselekmények kapcsán elkövetett kárérték meghaladja a 100 milliárd forintot, akkor ebbõl képviselõtársaim is azt a helyes következtetést fogják majd levonni, hogy ez a nyomozás eredményességének a mutatója, és nem pedig annak, hogy ilyen rohamosan nõ a gazdasági bûncselekmények száma Magyarországon. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage