Nagy Frigyes Tartalom Elõzõ Következõ

DR. NAGY FRIGYES földmûvelésügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselõ Úr! Amit ön elmondott, valóban egy nagy nemzeti probléma, amelynek gyökerei rendkívül mélyek. Az agrárkérdés problémaköre nyilván nem az elmúlt évben gyülemlett össze, most kulminálódott, és most jutott el a csúcspontra. A problémák - meggyõzõdésem szerint - az elmúlt 40 évben fokozatosan jelentkeztek, és ezeknek a kezelése nem tudott megtörténni megfelelõképpen.

Az a mód, ahogy a kormány az elmúlt hetekben reflektált a demonstrálók kéréseire, azt hiszem, világosan mutatja, hogy nem zárkózott el az intézményes megoldásoktól. Ön is úgy nyilatkozott, hogy parlamentáris eszközökkel kíván foglalkozni e kérdéssel, tehát törvényjavaslatot, módosítást kíván benyújtani. Sajnos, úgy nagyon nehezen kezelhetõk a témák, hogyha az ország különféle területein jönnek létre különféle demonstráló szervezetek, amelyeknek a petícióit nagyon nehéz kezelni is.

A kormányzat nyitottságát legjobban talán az bizonyítja, hogy a miniszterelnök úr holnap fogadja a demonstrálók egy csoportjának vezetõit, és ismételten visszatér a kérdésre. Tudomásul kell azonban venni, hogy ma 250 ezer fõfoglalkozású gazdálkodó vagy vállalkozó van, akikrõl nagyon keveset tudunk, a regisztrációs és nyilvántartási követelményeknek egy egyszerûsítettebb változata, azt hiszem, elvárható a XX. század végén, másrészt pedig nagyon nehéz úgy ebben a kérdésben rendet teremteni, hogyha egyik oldalon tiltakozunk és demonstrálunk az adók ellen - még akkor is, hogyha ennek vannak jogos elemei -, a másik oldalon viszont magasabb támogatásokat követelünk a mezõgazdaság számára, hisz ez a követelés is jogos.

Nyilván a jelenleginél lényegesen nagyobb támogatásra lenne szükség, ez azonban annak is a függvénye, hogy mennyi forrás áll rendelkezésre az állami költségvetésben erre a célra. Biztosíthatom önt, hogy a Földmûvelésügyi Minisztérium azon fáradozik most is, hogy az 1997-es támogatási formátumok után az 1998-as támogatási rendszer olyan legyen, amely egyrészt megfelel az európai normatíváknak - és itt föl szeretném hívni a figyelmet arra, hogy az európai mezõgazdaság támogatása teljesen sajátos, elsõsorban a mezõgazdasági alaptevékenységnek a támogatására támaszkodik, és azt veszi alapelvként -, másrészt pedig olyan próbál lenni, amely bizonyos biztonságot nyújt, és hosszabb távú tájékoztatást ad a gazdálkodóknak, hogy milyen tevékenységet folytassanak.

Nem lehet azzal egyetérteni, és ezt el kell fogadni, hogy egyik évrõl másikra jelentõs módosítások következzenek be az agrárszabályozásban, mert a mezõgazdasági termelés nem egyéves, hanem többéves ciklusokban zajlik, és ez nagy mértékben zavarhatja a termelõket.

(21.10)

Úgy érzem, van esély ezeknek a feladatoknak a megoldására. Abban is bízom, hogy a tavaszi munkák megindulása talán új perspektívákat nyújt a gazdálkodók felé.

Azt is hozzá kell tenni, hogy nemzeti agrárprogram, amely ezen a héten a kormány elé kerül, talán egy csomó kérdést tisztázni fog, és egy olyan jövõképet fog nyújtani a mezõgazdák felé, amely számukra elfogadható lesz, és úgy fogják vélni, hogy érdemes a gazdálkodásba belefektetni munkaerejüket és meglévõ tõkéjüket. Ehhez természetesen nem elég csak a gazdálkodás, ehhez megfelelõ társadalmi összefogásra is szükség van. Nem elég csupán a földmûvelésügyi tárca, hanem a kapcsolódó tárcák besegítésére is szükség van, mert mezõgazdaságunk teljes egészében nem képes megélni a versenyszférában, vannak olyan rétegei, amelyek hosszú távon is bizonyos szociális beavatkozásra szorulnak. Ezt a kormányzat látja, és ennek megfelelõen próbálja a következõ szabályozási rendszert kidolgozni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage