Béki Gabriella Tartalom Elõzõ Következõ

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm szépen. Tisztelt Képviselõtársaim! Magam is arra a kérdésre szeretnék további nyomatékot és hangsúlyt tenni, amit már Lukovics Éva képviselõtársam, illetve Csizmár Gábor az elõbb szóba hoztak. A pénzbeni ellátásokról van szó.

Nem véletlen, hogy annak a sok száz módosító indítványnak, amit közösen benyújtottunk, a többsége éppen a második részhez, az ellátásokhoz kapcsolódik. Természetesen ezeknek a módosító indítványoknak megint csak a többsége pontosítás, finomítás, olyan korrekció, ami mellett nem szükséges érvelni. Nagyon kevés tartalmi módosító indítvány van közöttük, de ezek közül éppen a 119. pont alatt megjelenõ a legfontosabb vagy az egyik legfontosabb - számomra mindenképpen a legfontosabb - módosító indítvány, amelynek az elfogadását nagyon-nagyon szeretném. Arról a rendszeres gyermekvédelmi támogatásról van szó, illetve annak a jogosultsági mértékérõl van szó, amirõl beszélt elõttem két képviselõtársam.

Tovább szeretném fûzni ezt a gondolatmenetet, mégpedig olyan módon, hogy gondoljunk bele abba, hogy milyen összegekrõl van szó itt és most, ma, Magyarországon, 1997-ben. Ha a mindenkori öregséginyugdíj- minimum 80 százalékában húzzuk meg ezt a jogosultsági színvonalat, az azt jelenti, hogy 9200 forint/egy fõre jutó jövedelem esetén jár a családnak ez a rendszeres gyermekvédelmi támogatás. Azt gondolom, hogy ha ezt a jogosultsági szintet kiigazítjuk a mindenkori öregségi nyugdíjminimum szintjére, ami idén 11 500 forint, akkor sem léptünk nagyon nagyot. Ha ehhez mellétesszük azokat a háttér-információkat, hogy mondjuk, a létminimum-számítások körülbelül hol húzzák meg az egy fõre esõ minimumértékeket, akkor mindannyian tudjuk, hogy lényegesen magasabban.

(19.50)

Természetes, hogy egy ilyen törvényhez pénz kell. Az általános vitában a pénzrõl jó sok szó esett, én magam úgy fogalmaztam, hogy az induláshoz szükséges feltételek megvannak. Valóban, a '97. évi költségvetés több tételben, különbözõ helyeken egészen pontosan 5,6 milliárd forintot tartalmaz '97-re. Ha ehhez hozzávesszük, hogy ez a törvény nem fog életbe lépni júliusban - ahogy eredetileg tervbe volt véve -, hanem elcsúszott októberre, sõt, a legutolsó ütemterv szerint novemberre, akkor egyszerûen nem értem a kormányzat részérõl a pénzügyi aggályokat, hiszen az idei költségvetésben szereplõ összeg arra a maradék két hónapra mindenképpen elég.

Én a magam részérõl rettentõen komolyan vettem ezt a törvényt. Nagyon komolyan vettem a rendszeres gyermekvédelmi támogatásnál az (1) bekezdésben azt a kitételt, miszerint az a célja, hogy megelõzze a gyermek kiemelését. Azt gondolom, hogy ha erre a normatív támogatásra nincs pénz, akkor ez a törvény ezen a ponton ennek a céljának nem fog tudni megfelelni. Következésképp nekünk azon kell törnünk a fejünket, hogy jövõre hogyan tudjuk majd biztosítani azt a forrást, ami szükséges hozzá. Azon kell törnünk a fejünket, hogy valóban hogyan tudjuk szélesíteni azt a kört, amelyik normatív alapon hozzájut ehhez az ellátáshoz. Azt gondolom, hogy e tekintetben a minimumszint a mindenkori öregségi nyugdíj száz százaléka. Ez alá semmiképpen nem lehet menni.

Tudom, hogy vannak szociális ellátások, ahol a jogosultság színvonala alatta van ennek a mértéknek. Például a munkanélküliek jövedelempótló támogatása ilyen, ahol éppen 80 százalékban van meghatározva ez a mérték. De, kedves képviselõtársaim, hasonlítsák össze ezt a két üzenetet! Itt a prevencióról és a gyermekrõl lenne szó. Azt gondolom, indokolatlan ezt a jogosultsági küszöböt ugyanoda helyezni, mint az aktív életszakaszban lévõ munkanélküli jövpótlósoknál.

Befejezésül még egyszer - mindenkit megnyugtatva, hogy ezen a késõi órán nem fogok külön megjegyzéseket fûzni ahhoz a további majdnem hatvan módosító indítványhoz, amit magam is aláírtam - oda szeretném tenni a hangsúlyt, hogy számomra ez a tartalmi kérdés valahol nagyon vízválasztó. Ha ezt nekünk, képviselõknek, nem sikerül elfogadni és képviselni, akkor azt hiszem, a törvény sok tekintetben a jókívánságok gyûjteménye maradhat. Azzal szeretném befejezni, hogy bízom benne: ezen a ponton eredményt lehet elérni, és továbbra is hittel képviselni tudom, hogy általunk itt és most valami nagyon fontos és jó dolog születik. Köszönöm.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage