Rapcsák András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. RAPCSÁK ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Egy rövid idõre ön is megtisztelte jelenlétével a Megyei Jogú Városok Szövetségének február végi közgyûlését, és így megismerkedhetett azokkal a problémákkal, amelyekkel - nemcsak az elmúlt években, hanem a mai idõkben is - valamennyi településnek szembe kell nézni.

Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy belügyminiszter úr kiemelkedõen széles látókörének köszönhetõen eddig is ismerte az önkormányzati gazdálkodási problémákat, csak éppen állandó túlterheltsége miatt nem tudott érdemben foglalkozni velük. Ha mégsem így lenne, szeretném felhívni a figyelmét arra a folyamatra, amelyben az önkormányzatok egyre inkább elveszítik gazdálkodási mozgásterüket, és egyre inkább kénytelenek vagyonuk felélésével válaszolni a központi kormányzat által átpasszolt feladatok ellátása érdekében.

Furcsa módon ön, akinek felelõsséggel kellene viseltetnie az önkormányzati problémák iránt, lelkesen asszisztál azokhoz az - idézõjelben - "önkormányzatbarát" intézkedésekhez, amelyekkel lehetetlenné teszi az önkormányzatok megfelelõ mûködését, és amelyek teljesen ellentétesek az Önkormányzatok Európai Chartájának mondanivalójával és szellemével.

A Belügyminisztériumnak és személy szerint önnek elõ kellene segíteni az önkormányzati rendszernek mint a jogállamiság szerves részének a fennmaradását, és lehetõség szerinti autonóm fejlõdését. Ezzel szemben belügyminisztersége alatt mást sem tapasztalhattunk, mint az állami normatívák reálértékének csökkentését, a személyi jövedelemadó-elvonás növekedését, az anyagi és szakmai segítségnyújtás elmaradását, a közalkalmazottak és köztisztviselõk szembeállítását az önkormányzatokkal, politikai feszültségek letelepítését. (Sic!)

Mindez természetesen nem kérdõjelezi meg, hogy országunkban ön a legalkalmasabb a belügyminiszteri poszt betöltésére, de azért felmerül a kérdés: miért nem képviseli ön a legkisebb mértékben sem az önkormányzati érdekeket kormányzati szinten, s miért igyekszik úgy beállítani az önkormányzatokat, mintha egyedül lennének felelõsek az intézménybezárásokért, a közalkalmazotti és köztisztviselõi elbocsátásokért, a közalkalmazotti bérfejlesztések elmaradásáért?

Kérdéseim: miért nem képviseli miniszter úr az önkormányzati érdekeket a legkisebb mértékben sem? Mit tett ön belügyminiszterségének idõszaka alatt annak érdekében, hogy az önkormányzatok gazdaságilag erõsödjenek, és ne kelljen folyton a likviditási és csõdhelyzettel szembenézniük? Tervez-e belügyminiszter úr valamilyen kedvezõ irányú stílusváltást, s várható-e, hogy szemben eddigi magatartásával, igyekszik elõsegíteni az önkormányzati problémák megoldását? Ismét várom belügyminiszter úr válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage