Szalay Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Politikai vitáink eldurvult hangnemétõl irtóznak a választók, de szenved attól a politikusok jelentõs része is - már legalábbis az a döntõ többség, aki politikai ellenfeleiben, vitapartnereiben nem a mindenáron és csakis a meggyalázásra és megalázásra való célpontot látja.

A napirend elõtti felszólalások különösképpen jó gyakorlóterévé váltak az éles s nem egyszer durva retorika villogtatásának. A múlt hétfõi napirend elõtti reagálása során azonban G. Nagyné Maczó Ágnes, parlamentünk alelnök asszonya kétségtelenül olyan határt lépett át, mely még e sok vihart megért falak közt is új, és eddig elképzelhetetlen mélypontját jelenti a politikai ütésváltásnak.

Az MSZP elõdjének titulálni Rákosi Mátyást, és ezáltal annak ismert és gyalázatos bûneivel összefüggésbe hozni a mai utódpártot, nem igazán újszerû. Mindez mégis a - ma szokássá vált - politikai vitastílus részét képezi, mondhatni, akár már fel sem tûnik. Ugyanakkor azonban egy oldalvágással Rákosi Mátyást Róth Manóként aposztrofálni, nem az egykori kommunista diktátor eredeti nevének a történelmi pontosság kedvéért való rögzítését szolgálta, hiszen Rákosit és felmenõit nem Róthnak, hanem Rosenfeldnek hívták a családi asszimilációt megelõzõen.

A feltételezhetõ szándék valószínûleg más volt. A magyarországi zsidóságot mint vallási felekezetet, mint közösség tagjait egykor megbélyegzõ gyúnynév újbóli felemlegetése egyedül és kifejezetten a diktátor zsidó származására való félreérthetetlen utalás volt. A nemzet keserveit pedig egy kisebbséggel - a zsidósággal - ismét összefüggésbe hozni sem nem civilizált, sem nem demokrata szokás.

Az ellenfél származása, nemzeti vagy vallási hovatartozása demokraták számára, egy demokratikus parlamenti párt számára nem válhat a politikai érvelés elemévé, s közös érdekünk, hogy ez a fajta nyelvhasználat ne kúszhasson be észrevétlenül a magyar parlament retorikájába, hogy hamarosan - már akár feltûnést sem keltõ - részévé váljon annak. Tisztán és egyértelmûen ki kell jelölnünk azt a határvonalat, amely az emberi jogok tiszteletét elfogadó és azt áthágni kész politikai erõk, politikusok közt, a nemzeti, kisebbségi és idegenellenes uszítást elutasító és az azt megengedhetõnek, sõt felvállalhatónak tartó politikusok, politikai erõk közt meghúzódik.

Minthogy a Független Kisgazda- és Földmunkáspártot már csak történelmi érdemei (Mozgás az FKGP padsoraiban.), a második világháborús ellenállásban való aktív részvétele, koalíciós idõkbeli kiemelkedõ szerepe miatt is demokratikus meggyõzõdésû pártnak tekintjük, megengedhetetlennek tartjuk, hogy az ugyanezen pártból delegált parlamenti alelnök asszony a politikai antiszemitizmus ingoványos talajára tévedjen. Ezért a szabaddemokraták parlamenti frakciója felkéri az FKGP-t, a Független Kisgazda-, Polgári és Földmunkáspártot (Közbeszólások az FKGP soraiból: Fordítva!), hogy az alelnök asszony megnyilvánulásától határolódjon el, szólítsa õt fel a magas közjogi méltóságról történõ lemondásra! Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban. - Közbekiáltások az FKGP padsoraiban. - István József: Rákosi is így kezdte '48-ban!)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage