Jakab Róbertné Tartalom Elõzõ Következõ

JAKAB RÓBERTNÉ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Mivel Mészáros István képviselõtársam felszólította a miniszter urat, hogy majd a pontatlanságokra - nyilván vannak pontatlanságok egy beszámolóban, különösen ami a definíciókat illeti, ott valóban fellelhetõ néhány - reagáljon, vagy valamilyen módon tegyen észrevételt.

Nos, én egyre szeretnék észrevételt tenni, éppen azzal kapcsolatban, amit Mészáros képviselõtársam vetett fel, mégpedig a "tannyelvû iskola" létérõl, illetve nemlétérõl fogalmazott kétkedéssel - nem is kétkedéssel, pontosan azt mondta, hogy Magyarországon nincsen egy nyelven, azaz anyanyelven oktató kisebbségi iskola. Igazat mondott. Egy dolgot azonban tudnunk kell: '62-ben egy miniszteri utasításra szûntek meg ezek az iskolák, alapító okiratukban azonban ma is az van benne, hogy "tannyelvû iskolák", ilyenek: a román, a szlovák, a szerb, a horvát iskola. A kérdés kétféleképpen vethetõ fel: ki szólítsa fel az iskolákat vagy akár a kisebbségi önkormányzatokat, hogy változtassák meg az alapító okiratukat, ki légyen az? Csak önmaguk jogosultak arra, hogy ezt az alapító okiratot a tényekhez igazítsák.

Nagyon furcsa lenne, hogy ha jelenleg - mondjuk - a Magyar Országgyûlés felszólítaná akár az országos önkormányzatokat, akár azokat az iskolákat, amelyek több esetben most teszik meg a lépéseket afelé, hogy lassan - nagyon lassan, mert egyik napról a másikra ezt nem lehet megtenni - egynyelvûvé váljanak. Vannak olyan iskolák, tudok róluk, ahol az alsó tagozatos osztályokban már minden tantárgyat anyanyelven oktatnak, és a felsõ tagozatban van ez a bizonyos bilingvizmus, nagyon is asszimetrikus bilingvizmus, elsõsorban természetesen a magyar nyelv javára, sajnos - mivel kisebbségi iskoláról van szó, mondom én, hogy sajnos. Amennyiben azonban a kisebbség úgy óhajtja, az oktatási törvény is és az irányelvek is lehetõséget adnak arra, hogy az iskolaszékkel egyetemben úgy döntsenek, hogy egynyelvûvé váljon bármelyik iskola, amely azelõtt is az volt, tehát amelynek az alapító okiratában ma is ez van leírva. Nos, ennyit a tannyelvûségrõl.

Nagyon nehéz dolog megkerülni a kérdést, az elõzõ ciklusban néhányszor jómagam is önmagunk és a kormány fejére olvastam ennek a szónak a használatát, de a tény tény: vagy az alapító okiratot kell megváltoztatni, vagy afelé kell irányítani az oktatási lépéseket vagy az oktatás irányítóit, hogy valóban legyenek Magyarországon tannyelvû iskolák. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage