Homoki János Tartalom Elõzõ Következõ

DR. HOMOKI JÁNOS (FKGP): Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõtársaim! Köztudomású, hogy az egészségbiztosítási pénztárak és a nyugdíjbiztosítási igazgatóságok - közismert nevükön társadalombiztosítás - évek óta több száz milliárdos hiányt görgetnek maga elõtt, annak ellenére, hogy 1993-ban a tb megkapta a végrehajtási jogot; sõt, bevételei nemhogy növekednének, hanem egyre inkább csökkennek. Közben az ország állampolgárainak egészségügyi biztonsága a szociális elvonások, különösen az egészségügyi szolgáltatások évek óta húzódó csõdhelyzete miatt egyre tragikusabb. A klinikákon és a kórházakban a betegeknek egyre gyakrabban kell megvásárolniuk a kötszert, a gyógyszert s a többit.

A kormány tudtával vagy közremûködésével az adóslistát titkosították, hogy még nehezebbé váljon az adósságbehajtás. Kérdés, hogy az adóslistát a köztartozások vagy olyan tartozások esetében, melyet a munkavállalótól levontak, de nem fizették be a kasszába, ki milyen alapon és jogon titkosította. A Független Kisgazdapárt a titkosítást a korrupció, az összefonódás melegágyának tekinti.

A tb kintlévõségének több száz milliárdos összege mögött a kormány tehetetlensége húzódik meg. Míg az állam az adósságállományával küszködik, mivel hosszú távú stratégiai terve, elképzelése nincs a kintlévõségek behajtására, csupán ad hoc jellegû, a hatékonyságot nélkülözõ akciókkal próbálkozik, miközben adósságot termelõ szervezetek - elsõsorban a nagy adósok - nem fizetnek, elvonják, eltüntetik a vagyont, a szervezetekhez fûzõdõ személyek vagyoni gyarapodása szembeötlõ. A pénz tehát megvan, csupán közvagyonból magánvagyonná változott.

Vizsgáljuk meg, hogyan történik a közvagyon eltüntetése! A csõdeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XL. törvény rendelkezéseit egyes gazdálkodó szervezetek résztulajdonosai, alkalmazottai kitûnõen megtanulták, vagyis azt, hogyan kell szándékosan tönkretenni, felszámolásba vinni cégeiket és a vagyont eltüntetni.

A Patella Dekorációs Faipari Kft., amely 1991 januárjában alakult, 200 milliós köztartozást, adósságot tüntetett el, tett behajthatatlanná úgy, hogy a joghézagokat kihasználva többszörösen átalakult. Így lett belõle Patella Szerelõ Kft. 1992 szeptemberétõl, majd Patella Belsõépítészeti Kft. 1995 júliusától. Érdekesség, hogy egyik cég sem jogutódja a másiknak, tevékenységeiket külön-külön befejezték, a volt dolgozók továbbra is dolgoznak, csak már új nevû munkáltatójuknál.

Közben megjelent a Magyar Külkereskedelmi Bank, majd késõbb a Banque Indosüez Rt., amely utóbbi 351 129 német márka hiteltartozás miatt jelzálogot helyezett el az egyik Patella cég vagyonára. Mivel az adós fizetni nem tudott, eladta az elzálogosított vagyont a másik Patella cégnek, ez még idõben továbbadta a vagyont, majd azt is felszámolták. Mivel az adósságot a bank jelzálogjoga terhelte, az APEH a lefoglalt ingóságokat a foglalás hatálya alól feloldotta. Maradt az adósság, felelõs vezetõ nem található.

A másik eset is tanulságos, önmagáért beszél. A volt 4. számú Építõipari Vállalatot, amely 1990-tõl átalakult Hungalit Rt.-vé, 1994 elején egy konzorcium privatizálta. A konzorcium tagja volt a Herkules Rt., amely jogutódként mint Herkules Holding Rt. került bejegyzésre. Közben a közterhek kifizetése elmaradt, ma már 200 milliós tb- és adótartozást tartanak nyilván.

Meg kell említeni a bankoligarchia szerepét a vagyon eltüntetésében. További átalakulás útján létrejött a Herkules Építõ, Kereskedõ és Általános Szolgáltató Kft. Felügyelõbizottságában többek között az Állami Értékforgalmi Bank és a Hitelbank képviselõi is helyet foglaltak 1993. szeptember 5-tõl; így Deák Andrea, az MHB volt igazgatója, Herczeg Károly, dr. Harsányi László és nem utolsósorban dr. Török Ferenc, az SZDSZ volt országgyûlési képviselõje, aki 1993. március 1-jétõl október 29-ig volt tagja a felügyelõbizottságnak. A Herkules Rt. 1994 és '96 között eladta a részére hiteleket nyújtó bankoknak a cég ingatlanvagyonát. Ez öt fõvárosi ingatlant jelentett - például Üllõi út 45. szám, V. kerület, Bástya utca 3. szám, Hámán Kató út 3-5. szám s a többi.

Az adósok össztartozása 1996-ban 260 milliárd forint volt. Emeljünk ki közülük néhányat! Az MTV 8,4 milliárddal, a MÁV Rt. 6 milliárddal, a Mátravidéki Hõerõmû 6,5 milliárddal, a DNM Kft. 2,3 milliárddal, a Dimag Rt. 1,2 milliárddal, a BKV 1,2 milliárddal - amit kivásárolt egy cég 220 milliós engedmény fejében -, a Varex Kft. 68 millióval, az Ugrinpack Kft. 35 millióval, a Neményi Rt. 55 millióval tartozik.

Nincs tudomásunk arról, hogy a súlyos milliárdokat, a tíz- és százmilliókat eltüntetõk felelõsségre vonása tárgyában bármilyen intézkedés történt volna. Tehát a kormány maga is ösztönzi a nagy adósokat a tartozások befizetésének elmulasztására. A Független Kisgazdapárt követeli az adóslista nyilvánosságra hozatalát. Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage