Szent-Iványi István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN külügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Mint tudja, a román fõkonzulátus helyszínének kiválasztásában mi semlegesek voltunk, de annak nagyon örülünk, hogy végül is Szegedet választották a román partnerek, hiszen Szeged fontos szerepet játszik Dél-Magyarország gazdasági, kulturális, oktatási központjaként. Gratulálunk önöknek, és azt hisszük, hogy ez jó választás Románia szempontjából is.

Ugyanakkor ami a Duna-Tisza-Maros együttmûködést illeti, tulajdonképpen ezt az együttmûködési megállapodást mi már évek óta szorgalmazzuk. Eddig azért nem sikerült tetõ alá hozni, mert az érintett román és vajdasági megyék nem kapták meg a megfelelõ hozzájárulást az aláíráshoz. Információink szerint a román kormány ma már nemcsak támogatja, hanem kifejezetten ösztönzi az érintett román térségek szubregionális együttmûködését, és ez megindíthatja az utat, hogy ebben az együttmûködésben a gazdaság, a kultúra, de a kereskedelem terén is végre elõrelépés történjen.

A magyar kormány ezen túl szorgalmazza és támogatja Phare-források igénybevételével négy román és négy magyar megye együttmûködését. Erre az elkövetkezendõ másfél évben 5-5 millió ECU, és az ennek megfelelõ és arányos magyar támogatás áll rendelkezésre. Ezekbõl a pénzügyi forrásokból a térségben határátkelõhelyek, környezetvédelmi beruházások, ipari parkok fognak felépülni. Tehát ezek is hozzá fognak járulni a térség gazdasági életének fellendüléséhez; valamint fontos szerepet tulajdonítunk a regionális tanácsok által kezelt regionális területfejlesztési programoknak, amelyeket a területfejlesztési törvény tesz lehetõvé. Ehhez szintén Phare-segélyeket biztosítottunk.

Szeretném biztosítani a képviselõ urat arról, hogy a magyar kormány figyelemmel kíséri a dél-alföldi régió fejlõdését, és ehhez a maga részérõl minden támogatást megad. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage