Varga Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Ha agyoncsapnak is, azt mondom, a magyar privatizáció sikeres volt - ez a kijelentés Medgyessy Péter pénzügyminiszter úrtól hangzott el egy múlt heti sajtótájékoztatón. Nos, én azt hiszem, pénzügyminiszter úr valószínûleg nem olvasta az Állami Számvevõszék legújabb jelentését az ÁPV Rt. 1995-ös és '96-os tevékenységérõl, mert akkor ilyet nem állított volna.

A Számvevõszék munkatársai 1995-96-ot vizsgálták, és jó néhány megállapítást tettek az ÁPV Rt. mûködésével kapcsolatban. Megállapításaik lesújtó képet nyújtanak errõl az idõszakról, és felvetik a kormány, valamint az ÁPV Rt. vezetõinek személyes felelõsségét az állami vagyon rossz, pazarló kezelésében.

Milyen megállapításokat tett az Állami Számvevõszék? Többek között megállapították, hogy az ÁPV Rt. értékesítési tevékenységében a fõ motivációt, a kizárólagos szempontot a minél elõbbi árbevétel elérése, azaz a költségvetési bevétel biztosítása jelentette. Ennek következtében az elõterjesztések nem vették figyelembe az eladandó cégek értékét, érdekeit, az elõkészítés rossz volt, a lebonyolítás nem felelt meg annak az elemi követelménynek, hogy a fontos, stratégiai ágazatok között valamilyen hatásvizsgálat, elemzés készüljön.

A Számvevõszék megállapítja, hogy az elõkészítés nem volt megalapozott olyan cégek esetében sem, mint a Mol vagy a gáz- és áramszolgáltatók eladása. Van példa arra, hogy az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke egy személyben tett olyan lépést, amellyel a privatizáció irányát meghatározta. Más esetben érdemi döntést a pályázatokat értékelõ bizottság hozott. Az igazgatóság az értékesítésrõl készült emlékeztetõket akkor is tudomásul vette, ha azok tartalma az ÁPV Rt. belsõ utasításainak sem felelt meg.

Az öt gázszolgáltató vállalat eladására az ÁPV Rt. egy formanyomtatványt készített. Ezekben az eladó - a magyar állam - a vevõk részére nem támasztott sem tõkeemelési, sem fejlesztési kötelezettséget. A tanácsadói díjak elszámolása hibákkal terhes. Tanácsadói tevékenységre 1995-ben az ÁPV Rt. által kimutatott 3,1 milliárd helyett 4,9 milliárd forintot költöttek. A garanciavállalások ügye a mai napig nem rendezett. Másképp értelmezi a pénzügyminiszter úr és másképp a privatizációs miniszter asszony. A kötelezettségvállalások rendjére belsõ szabályozás nincs, ez korábban egyébként a két jogelõd cégnél volt.

Sor került a versenyeztetés mellõzésére is. Az állami tulajdonú Titán Rt. és Tisza Rt. részvényeit átadták az MBFB Rt.-nek, vagyis nem történt magánosítás. Ezzel a két cég privatizációját kivonták a törvény hatálya alól.

Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója különösen veszélyesnek tartja, hogy miközben felelõtlenül és jogszabályokat megsértve folyik az állami vagyon értékesítése, kezelése, ezenközben a nagyobbik kormánypárt újabb támadást indított a Számvevõszék ellen. A volt privatizációs miniszter politikai elfogultságot hangoztatva maga kezdett vádaskodásba az Országgyûlés ellenõrzõ szerve ellen. A volt miniszter politizálási szándékkal, a privatizáció és a magántulajdon elleni hangulatkeltéssel, a külföldi befektetõk elbizonytalanításával vádolta meg az intézményt.

Történik mindez a kormánypártok néma csendje, hallgatólagos támogatása mellett, folytatva azt a sort, amit korábban az Alkotmánybíróság bírálatával vagy most, a késõbbiek során ellehetetlenítésével kezdett meg a koalíció.

Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt ezért felszólítja a kormányt és a kormánypártokat, hogy hagyjanak fel a demokratikus intézmények elleni politikai hangulatkeltéssel. Az elõbb Szekeres Imre arról beszélt, hogy kitõl kell elhatárolnunk magunkat. Nagyon üdvözölnénk azt, ha a kormánypártok Suchman Tamásnak ettõl a kijelentésétõl elhatárolnák magukat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage