Szili Katalin Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZILI KATALIN környezetvédelmi és területfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! A környezetvédelem általános szabályairól szóló törvény írta elõ a nemzeti környezetvédelmi program kidolgozását, és egyúttal meghatározta annak fõ tartalmi elemeit. A program elkészítését a törvényi elõíráson kívül a régóta érlelõdõ jelentõs társadalmi és szakmapolitikai igények, valamint nemzetközi kötelezettségek is indokolták. A törvény szerint a természeti örökség és a környezeti értékek a nemzeti vagyon részei, amelyeknek megõrzése és védelme, minõségének javítása alapfeltétel az élõvilág, az ember egészsége, életminõsége szempontjából, enélkül nem tartható fenn az emberi tevékenység és a természet közötti harmónia, elmulasztása veszélyezteti a jelen generációk egészségét, a jövõ generációk létét és számos faj fennmaradását. A törvénnyel összhangban a kormány határozatban rendelte el a nemzeti környezetvédelmi programról országgyûlési határozati javaslat kidolgozását. Ezek alapján - az illetékes tárcákkal együttmûködve - az elmúlt év során elkészítettük az önök asztalán lévõ programot.

A programban foglalt célkitûzések és feladatok nem vonatkoztathatók el a nemzetgazdaság egészének megújulására, fejlesztésére irányuló teendõktõl. A törvény értelmében, az abban megfogalmazottakat a többi között a gazdaságpolitikai döntések kialakítása, a terület- és településfejlesztés, a regionális tervezés, továbbá a nemzetgazdaság bármely ágában megvalósuló állami tervezési és végrehajtási tevékenység során is érvényre kell juttatni.

Az elõkészítés során a kormány széles körû szakmai és társadalmi egyeztetést folytatott. Ebben a folyamatban, a program kialakításának legkorábbi szakaszában az ország valamennyi önkormányzatának véleményét kikértük annak tartalmával és súlyponti elemeivel kapcsolatban. Ezt követõen több ízben zajlott egyeztetés és véleménycsere a program kidolgozásában közvetlenül részt vevõ szakértõk és a különbözõ társadalmi, gazdasági érdekképviseleti szervek között. A program tervezetét véleményezte többek között az Országos Környezetvédelmi Tanács, a Magyar Munkaadói Szövetség környezetvédelmi bizottsága, a Magyar Tudományos Akadémia környezettudományi bizottsága, valamint a zöldmozgalmak számos képviselõje. A tervezet a véleményalkotók egybehangzó megítélése szerint szakmailag és társadalmilag egyaránt hozzájárul az ország legfontosabb környezetvédelmi feladatainak kijelöléséhez és végrehajtásához, ugyanakkor segíti a környezeti szempontból is fenntartható, a természeti értékek megõrzését is magába foglaló társadalmi, gazdasági fejlõdés hosszú távú feladatainak megoldását.

A program kidolgozásának idõszaka alatt Magyarország a Gazdasági Együttmûködési és Fejlesztési Szervezet tagjává vált, és felgyorsítja az Európai Unióhoz történõ csatlakozás felkészülési folyamatát is. Mindkét integrációs szervezet komoly környezetvédelmi követelményeket ír elõ; ezt világosan tükrözik mind az OECD, mint a EU környezetvédelmi dokumentumai, amelyek egyértelmû feladatként fogalmazzák meg a tagállamok kormányai számára a hatékony és széles körû társadalmi részvételen alapuló környezetpolitikai tervek és programok kidolgozását és végrehajtását. Emellett a tágabban vett nemzetközi feltételrendszer keretében figyelemmel kell lennünk az ENSZ égisze alatt folyó környezetvédelmi együttmûködésbõl, mindenekelõtt a fenntartható fejlõdés átfogó ENSZ-programjából adódó feladatokra, a páneurópai együttmûködés keretében elfogadott környezetvédelmi programra és számos nemzetközi környezetvédelmi egyezménybõl fakadó kötelezettségre. Ennek megfelelõen a nemzeti környezetvédelmi program megalkotásával sikeresen illeszkedhetünk az Európai Közösségek 5. környezetvédelmi akcióprogramjához, továbbá az ENSZ 1992. évi "Környezet és fejlõdés" konferencián elfogadott "Feladatok a XXI. századra" magyarországi megvalósítási programjához, valamint a második páneurópai környezetvédelmi miniszteri konferencián jóváhagyott program célkitûzéseihez.

(17.20)

Az országgyûlési határozat alapját három dokumentum képezi: a nemzeti környezetvédelmi program 34 oldalas tervezete a határozati javaslat mellékleteként, továbbá a program megvalósításának általános terve és a nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogram és megvalósításának terve, mintegy tájékoztató anyagként.

A nemzeti környezetvédelmi program alapvetõen egy olyan, hat évre, tehát 2002-ig szóló átfogó környezetpolitikai terv, amely a jelen környezeti problémáinak megoldását, illetve a megoldás megkezdését és a jövõ problémáinak megelõzését kell hogy eredményezze. A törvényi elõírásnak megfelelõen tartalmazza hazánk környezeti állapotának bemutatását. A feltárt környezetállapot alapján kidolgozásra kerültek az elérni kívánt környezetvédelmi célok és célállapotok, a környezeti elemek, a települési és épített környezet, a természetvédelem és az önállóan kezelt környezeti hatótényezõk szerinti bontásban.

A program a kijelölt célok alapján megfogalmazza a legfontosabb feladatokat, cselekvési irányokat, a megvalósítás eszközeit és a szükséges intézkedéseket az elkövetkezendõ idõszakra.

A program alapvetõ célkitûzése az Európai Unió környezetvédelmi programjával összhangban a fenntartható fejlõdéshez szükséges legfontosabb környezetvédelmi feltételek kialakítása. Ehhez konkrét beavatkozásokra, bizonyos tevékenységeket ösztönzõ, másokat korlátozó szabályozásra van szükség. Nemcsak feltárja a jelen helyzetet, hanem megoldási módot is nyújt a legfontosabb környezetvédelmi problémákra.

A megoldás alapjául szolgáló feladatok kijelölésének szempontjából a program legfontosabb céljai: az egészséges környezet feltételeinek biztosítása, az emberi egészséget károsító, veszélyeztetõ hatások csökkentése, megszüntetése, az élõ és élettelen környezet természetközeli állapotának megõrzése, a természetes rendszerek és természeti értékek megóvása, a természeti erõforrásokkal való gazdálkodásban a fenntartható fejlõdés elveinek figyelembevétele, a lételemnek tekintett természeti erõforrásokkal való takarékos, értékvédõ gazdálkodás. Az elõzõekkel összefüggésben a gazdasági fejlõdés és a környezet harmonikus, az ésszerû környezet- igénybevételre és a minimális környezetkárosításra törekvõ viszonyának megvalósítása.

David Attenborough a következõképpen fogalmaz Élet a földön címû könyvében: "Ha illendõen szerények vagyunk is és tagadjuk, hogy különleges helyzetet foglalnánk el a természet világában, ez ugyanakkor nem szolgálhat mentségül arra, hogy kitérjünk felelõsségünk elõl. Tény az, hogy soha nem élt még olyan faj a Földön, amelynek ilyen mértékû ellenõrzése lett volna élõk és holtak felett, mint nekünk most. Akár tetszik, akár nem, ez félelmetes felelõsséget ró ránk: nemcsak a saját jövõnk van a kezünkben, hanem minden más élõlény jövõje is, amellyel a Földünkön osztozunk."

Összefoglalva: a program célkitûzései összhangban vannak legfõbb nemzeti törekvéseinkkel és alapvetõ érdekeinkkel, hiszen a környezet és az élet minõségének javítása, a természeti és épített értékek megóvása alapfeltétele a tartós gazdasági-társadalmi modernizációnak és a szociális piacgazdaság kialakulásának hazánkban.

Felhívnám a figyelmüket tisztelt képviselõtársaimnak arra, hogy ez a program hat évre szól, egybeesik európai integrációs törekvéseink folyamatával, továbbiakban pedig kormányzati cikluson túlnyúlik.

Kérem tisztelt képviselõtársaimat, hogy fogadják el a kormány által beterjesztett határozatot és értsenek azzal egyet. Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage