Benkõ András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BENKÕ ANDRÁS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Körülbelül két éve kérdést intéztem a jelzett ügyben az illetékes tárcákhoz. Akkor a privatizációért felelõs tárca nélküli miniszter válaszolt, és ígérte, hogy belátható idõn belül orvosolják a problémát. Lassan két éve viszont szinte semmi nem történik, sõt újabb gondok keletkeznek.

A választókörzetemben jelentkezõ problémák valószínûleg nem egyedi esetek, orvoslásuk már nem tûr halasztást, rövidesen válsághelyzetek is várhatók nálunk és talán másutt is.

Konkrétan: a Tamási Állami Gazdaság jogutódja, a Fornád Rt. privatizációja megtörtént, de sem a közmûvek leválasztása és az ellátási felelõsséggel rendelkezõ önkormányzatoknak való átadása, sem legalább a településeket összekötõ utak jogi és mûködési helyzetének rendezése többségében nem történt meg - és akkor még nem is szóltam a területen munkanélkülivé vált pusztai lakosság szociális problémáiról, ami váratlanul nehezen elviselhetõ terheket zúdított az ott levõ önkormányzatokra.

(15.00)

Itt várhatóan nagy feszültségek is elképzelhetõk a pusztai és a központi területek, települések lakói között. A pusztai lakosság több mint 90 százaléka munkanélküli lett, Iregszemcsén például, amely 3 ezer fõs település, a pusztai lakosok aránya 7,2 százalék, a szociális kiadások reájuk esõ része csaknem 50 százalék.

Az 1990-ben viszonylag jó állapotban levõ közmûvek és utak a gazdátlan helyzet miatt lepusztultak. Helyreállításuk egyszeri jelentõs beruházást és folyamatos karbantartási költségeket igényel.

Elõször a jogi helyzetet kellene rendezni. Az utak státusza: közhasználatra átadott magánút. A privatizációval nincs gazda és mûködtetõ. A közúti igazgatóság jogutódja lenne talán a megfelelõ mûködtetõ. Ha nem veszi át országos szerv ezeket az utakat, akkor a Volán rövidesen nem indít járatokat, mert a lepusztulás olyan mértékû. A közmûvek egy részét a privatizációval együtt eladták, így a lakosság és a települések a tulajdonosok jóindulatától vagy anyagi helyzetétõl függnek. Csõdjük esetén a villany- és a vízszolgáltatás megszûnhet. Ez reális veszély, mert az egyik kapcsolódó tulajdonosnál a Dédász megszüntette az áramszolgáltatást.

Tisztelt Államtitkár Úr! Suchman akkori miniszter úr válaszában azt mondta: bûn lenne ezeket a terheket az önkormányzatokra hárítani. Ez a megállapítás jelenleg is igaz.

Kérdéseim: Foglalkozott-e a kormány ezekkel a problémákkal? Lát-e lehetõséget a jogi helyzet rendezése után központi megoldásra? Vagy kaphatnak-e ezek az önkormányzatok a normatívákon felül olyan rendszeres haszonvételeket, amelyekbõl ezen nem várt feladatokat kezelni tudják; gondolok a földek bérleti díjának átengedésére vagy egyéb dolgokra.

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage