Világosi Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársam! Az ön által felvetett probléma valóban közérdekû, és gyakran elõfordul vagy legalábbis nem egyedi ügy. Ugyanakkor az interpellációra adandó válaszomban utalnom kell arra, hogy az átalakult állami gazdaságok területén, illetve az állami tulajdonban lévõ területeken lévõ és állami támogatással épült utak nem közutak, hanem úgynevezett közhasználatra átadott magánutak, és az ilyen jellegû magánutak fenntartásához valóban nem áll rendelkezésre sem központi, sem önkormányzati forrás.

Az önkormányzatok számára a vagyonszerzés lehetõségét egyébként a privatizációs törvények, az önkormányzati törvény, valamint az egyes állami tulajdonban lévõ vagyontárgyak önkormányzati tulajdonba adásáról szóló törvény teremtette meg, és ennek alapján kaptak lehetõséget a települési önkormányzatok egyebek között az állami gazdaságoktól is úgynevezett beépítetlen belterületi földek megszerzésére - több önkormányzat élt is ezzel a lehetõséggel. Ugyanakkor pedig a privatizációs törvények alapján a gazdasági társaságokká alakuló állami gazdaságok esetén is részvényt, üzletrészt, pénzt, illetve egyéb vagyontárgyat szerezhetnek az önkormányzatok a gazdaság által kezelt belterületi ingatlanok után.

Tehát több mód is adódik arra, hogy az önkormányzatok megszerezzék a tulajdont - adott esetben az utak tulajdonjogát is -, ugyanakkor pedig az utak átvétele egyidejûleg természetesen a fenntartással járó terheket is jelenti; a fenntartással járó terheket is áthárítaná az önkormányzatokra, és erõsen kétséges, hogy ezt tudnák-e vállalni. Bizonyára ez a fõ oka annak, hogy az önkormányzatok nem is igénylik a településrészeket összekötõ és a belterületükön kívül esõ utakat.

Az ÁPV Rt.-tõl szerzett információ szerint egyébként a privatizáció során megkísérelték átadni a korábban állami gazdaság által kezelt, úgynevezett saját használatú utakat; ezeket az utakat a gazdaság építette korábban.

A konkrét ügyben pedig: Tamási város önkormányzata ezek közül csak azokat kérte és kapta meg, amelyek szabványos méretûek, tehát ráfordítás nélkül bekapcsolhatók a forgalomba, az átépítésre ugyanis nem rendelkeznek pénzzel. A fennmaradt utak közhasználatú magánutak, amelyek jövõbeli sorsáról intézkedni kell. Erre ad lehetõséget az 1988. évi I. törvény - a közúti közlekedésrõl szóló törvény -, amely szerint a magánút tulajdonosának kérelmére a magánutat helyi közúttá nyilvánítja, amennyiben az utak forgalmi jellege megváltozik, és az út mûszaki állapota lehetõvé teszi más jellegû úttá történõ nyilvánítását.

Ha erre a konkrét esetben nem kerülhetne sor, úgy azzal a lehetõséggel kell élni - amire szintén az 1988. évi I. törvény végrehajtására kiadott minisztertanácsi rendelet ad lehetõséget -, hogy a közforgalom elõl el nem zárt magánút fenntartásának költségeihez az utat rendszeresen használó jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkezõ más szervezetek és természetes személyek érdekeltségük arányában kötelesek hozzájárulni. Ezzel a szabályozással megoldottnak látszik e magánutak fenntartása, és az önormányzatok érdekeltségük arányában koordinációt kezdeményezhetnek.

Még egy konkrét intézkedésre szeretném felhívni képviselõ úr figyelmét. Az állami tulajdonban lévõ vállalkozói vagyon értékesítésérõl szóló, 1995-ben született törvény módosítása az 1997. évi IV. törvénnyel következett be, és ez lehetõséget ad az ÁPV Rt.-nek arra, hogy kivételesen indokolt esetben a kormány döntése alapján térítés nélkül adhat át állami ingatlanvagyont a helyi önkormányzat részére annak illetékességi területén belül foglalkoztatási és szociálpolitikai célok megvalósításának elõsegítése érdekében. Ezt a lehetõséget is meg kell vizsgálni, hátha az adott eset ezen jogszabály hatálya alá tartozik.

Még egyet szeretnék képviselõ úrnak elmondani: az önkormányzatok részére átadható többletforrások feltárása érdekében a kormány vizsgálja annak lehetõségét, hogy a földek bérbeadásából származó személyi jövedelemadóból a helyi önkormányzatok közvetlenül részesedhessenek.

Köszönöm szépen, és kérem az interpellációra adott válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage