Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! A múlt héten, tehát április 8-án az azonnali kérdések órájában a Postabankkal kapcsolatos kérdésemre a miniszterelnök úr helyett Csiha Judit miniszter asszony válaszolt, aki sajnálatos módon tudatosan félrevezette a Házat és a közvéleményt a válaszával. Ugyanis akkor, amikor én felvetettem, hogy miként lehetséges az, hogy közpénzeket fordítanak magántulajdon finanszírozására, a miniszter asszony a válaszában olyan tulajdonosi szerkezetet sorolt fel, amelybõl kifelejtette az Österreichische Postsparkassét, amely 10,4 százalékkal tulajdonosa a Postabanknak, kifelejtette a Generalit, amely 5 százalékban tulajdonosa, kifelejtette a Dunaholdingot, amely 9,1 százalékban tulajdonos, tehát összesen negyed tulajdoni hányaddal rendelkezõ tulajdonosokat, és ezzel a Független Kisgazdapárt álláspontja szerint a miniszter asszony veszélyeztette a demokráciát, mert félrevezette a Házat, a kormány ellenõrzõ szervét.

De a demokráciát veszélyezteti a Független Kisgazdapárt álláspontja szerint az a tény is, hogy a kormány az összeesküvés látszatát igyekezett bizonygatni a Postabank pénztárai elleni roham kapcsán, holott a sajtó már három éve írt arról, hogy a Postabank tõkemegfelelõségi mutatója nem éri el a kötelezõ mértéket, tehát joggal lehetett arra számítani, hogy a Postabankkal kapcsolatban valamiféle gondok lesznek.

A Postabank közben a demokráciával összeegyeztethetetlen üzleti tevékenységbe is kezdett, hiszen a sajtó és a közvélemény alakítására alkalmas módon megszerezte a sajtó jelentõs részét, így öt országos napilapot, köztük a Kurirt, a Világgazdaságot, a Magyar Nemzetet, a Nemzeti Sportot és a Pesti Riport örökébe lépett Pesti Bulvárt. De érdekkörébe bevonta a hetilapokat is; ezek közül kiemelném a Szabad Földet, a 168 órát, az Autó-Motort, a Pesti Mûsort, a Magyar Konyhát, a Sárga Rádió és TV-újságot, a Tallózót és a régi Elit-et, emellett szponzorálja a Beszélõt és a Magyar Narancsot is. Elektromos médiuma is van, a Rádió Bridge, tehát valóságos sajtónagyhatalommá építette ki önmaga berkeit közpénzekbõl. Miután ezek a vállalkozások szinte kivétel nélkül üzletileg problematikusnak mondhatók, sõt legyen szabad Így fogalmaznom, hogy sok esetben veszteségesek is, ezeket a veszteségeket épp az elõbb említett tulajdonosi szerkezetbõl fakadóan közpénzekbõl is fedezik, miközben a közvéleményt közpénzekbõl fenntartott sajtón keresztül úgy irányítják, ahogy az az érdekeiknek megfelel.

Úgy gondolom, hogy már szóltam a múlt héten arról, hogy az alárendelt kölcsöntõke nem más, mint bankkonszolidáció, tehát közpénzekbõl valóban idegen tõkét és magántõkét konszolidálnak, és szûk csoportérdekeket képviselõ sajtótermékeket hoznak létre. Ilyen körülmények között a Független Kisgazdapárt álláspontja szerint közpénzekbõl demokráciaellenes helyzet teremtõdhet a közpénzek kezelése tekintetében, és sajtóbirodalmak (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) létesítése kapcsán is felhívjuk arra a figyelmet, hogy ezek nem tartható helyzetet keletkeztettek. Kérjük ezért, hogy a kormány számolja fel ezt a helyzetet, és máskor ne vezesse félre a Házat. Köszönöm a türelmüket. (Taps az FKGP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage