Akar László Tartalom Elõzõ Következõ

AKAR LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Mindenekelõtt a GDP-növekedéssel kapcsolatban szeretném megjegyezni, hogy egy héttel ezelõtt én nem egyszerûen csak arról beszéltem, hogy usque 1 százalékkal nõ a GDP - ha csak ennyit mondtam volna, önnek teljesen igaza lenne, hiszen egy százalék nem egy olyan óriási nagy szám -, hanem arra hívtam fel a figyelmet, hogy éven belül nagyon érdekes ennek a folyamatnak az alakulása.

Tehát az év elsõ részében még 0 százalék körüli volt jóindulattal, az utolsó negyedévben viszont már jóval 1 százalék fölött volt. Tehát ha a tendenciát nézzük - az éven belüli változást -, és megnézzük a KSH januári, februári számait az ipari termelés alakulásáról, akkor egyértelmûen látszik, hogy igen, ebben az évben már olyan 2-2,5 százalék körüli GDP-növekedés jó eséllyel látható; egyébként a független kutatóintézetek is általában ebben a sávban mondanak becsléseket.

Ami az inflációt illeti: õszintén szólva, én egy kicsit furcsálltam az elhangzottakat, azt hittem, hogy itt most többen önkritikusan el fogják mondani, hogy nagyon pesszimisták voltak a költségvetési vita idején, hiszen akkor még 20 százalékos inflációról beszéltek, s elmondták, hogy a 18 százalék - amit a kormány prognosztizál - teljesen tarthatatlan. Nos, az élet - idáig legalábbis - azt mutatta, hogy márciusban 18,8 százaléknál tartunk. Ha valaki összeveti azokat a számításokat, amelyek akkor készültek a havonkénti lefutásra - ott vannak például a szakszervezeteknél, mert az ÉT keretében ez téma volt -, majdnem fél ponttal vagyunk lejjebb az éven belüli prognózishoz képest.

Mindez azt jelenti, hogy most már nagyságrendileg megnõtt a valószínûsége annak, hogy a 18-at tartani tudjuk, ez egyébként abból is látszik, hogy a legtöbb független kutatóintézet korrigálta a korábbi elõrejelzését, és jön lefelé; tehát ma már azt mondhatjuk, hogy a 18 százalék jó eséllyel megvalósíthatónak látszik évi összesenben, és nyilván év végében egy ez alatti, 17 százalék körüli szám látszik reálisnak.

Természetesen ez még mindig egy nagyon magas infláció, és én mélyen egyetértek azzal, amit itt többen mondtak, hogy a gazdaságpolitika egyik központi célja kell hogy legyen, hogy ennél még lejjebb tudjunk menni; hogy pontosan hová lejjebb, ezt majd a jövõ évi költségvetés elõterjesztése kapcsán fogjuk megmondani, hogy ez most 13 százalék lesz (Az elnök pohara kocogtatásával figyelmeztet az idõ leteltére.), vagy ettõl egy kicsit eltérõ. Ezt ma még végérvényesen nem lehet a tervezés szintjén sem megmondani. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage