Gombos András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. GOMBOS ANDRÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Sepsey képviselõtársam nagyon részletesen ecsetelte azt, hogy a kárpótlási törvényhez és a kárpótoltak csoportjainak pontos meghatározásához meglehetõsen nagy bátorság kell, mert nagyon szerteágazó sérelmeket lehet felfedezni a társadalomban az elmúlt idõszakokban, az elmúlt évtizedekben.

(Az elnöki széket dr. Gál Zoltán, az Országgyûlés elnöke foglalja

el.)

Úgy gondolom, hogy ebben neki tökéletesen igaza van, és ezt a kört meghatározni, pontosan beszabályozni meglehetõsen nehéz. Ugyanakkor ennek a körnek a bõvítésére adtam be egy módosító indítványt, és ennek a módosító indítványnak az érdekében szeretnék néhány szót szólni.

Módosító indítványomban az úgynevezett nyugati hadifoglyok kérdésével próbáltam foglalkozni és segítséget nyújtani, nevezetesen a törvényjavaslat 2. §-ának módosításával oly módon, hogy a 2/B § (2) bekezdésébe egy szót, a "nyugati" szót szerettem volna beszúrni, és ezzel elérni azt, hogy a nyugati hadifogságba esett hadifoglyok - akik elsõsorban a háború utolsó idõszakában estek hadifogságba és szenvedtek végül is szabadságelvonást és egyéb sérelmeket - is hasonló módon részesüljenek azokból a kedvezményekbõl és lehetõségekbõl, amelyek egyébként a törvényjavaslatban megfogalmazottak szerint a szovjet hadifogságba esett katonákat megilletnék.

Úgy gondolom, mindenki tisztában van azzal - természetesen én is -, hogy a két hadifogság nem volt ugyanolyan minõségû, de azt hiszem, nem lehet elvitatni azt, hogy a hadifogság megítélésében nem lehet alapvetõ szempont az, hogy volt kényelmes és kényelmetlen, volt veszélyes és kevésbé veszélyes hadifogság, valamint kevesebb és több szenvedést okozó hadifogság, hanem hadifogság volt, és úgy gondolom, el kellene ismernünk azt, hogy a nyugati hadifogságba esett embereknek is valamilyen segítséget kellene adnunk.

Indokolja ezt a gondolkodásmódot az is, hogy a nyugati hadifoglyok szervezete, a Volt Hadifoglyok Bajtársi Szövetsége több levélben kereste meg úgy a miniszterelnököt, mint a kormány tagjait, és próbáltak erre a véleményük szerinti hátrányukra jogorvoslatot keresni, és nagyon sok levelezést - mindaz, ami itt a kezemben van (Felmutatja a leveleket.) - folytattak különbözõ fõhatóságokkal, minisztériumokkal, ahogy említettem az elõbb. A levelezéseikbõl én egyértelmûen arra a következtetésre jutottam, hogy a kormányzatnak szándéka, hogy ezt a kérdést rendezze.

Ezért az õ kérésüknek is megfelelõen - és meggyõzõdésem szerint is - nyújtottam be ezt a módosító indítványt, és nagyon sajnálom azt, hogy az ajánlás tanúsága szerint az elõterjesztõ a módosító indítványomat nem támogatta.

Kérem a kormány képviselõit, hogy amennyiben lehetõség van rá, akkor ismételten gondolják végig ezt a problémát, és amennyiben esetleg technikai akadályai vannak ennek a megoldásának, akkor esetleg csatlakozó módosítás kimunkálásában kérem a segítségüket. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage