Semjén Zsolt Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEMJÉN ZSOLT (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ismeretesek azok az állati klónozásra, mesterséges kromoszóma elõállítására, illetve különbözõ génmanipulációkra vonatkozó eredmények, amelyeket a legutóbbi idõben skóciai és amerikai tudósok elértek, amelyeknek emberre való alkalmazásának - úgy tûnik - nincsenek technikai akadályai.

Nyilvánvaló azonban az is, hogy ezek az eredmények az embert szolgáló távlatok mellett olyan veszélyeket is jelenthetnek - éppen magára az emberre -, amelyeket eddig csak a sci-fiírók, pontosabban a horror-sci-fiírók fantáziája volt képes kiagyalni. De gondolhatunk itt a géntechnológiával kezelt, vagyis génmanipulált élelmiszerekre is, amelyekkel a nagy élelmiszergyártók - megfelelõ törvényi szabályozás hiányában - eláraszthatják a hazai piacot, és aminek lehetséges következményeirõl nemhogy a lakosságnak, de valójában a tudománynak sincs fogalma.

A génmanipulációk vonatkozásában a természettudomány jogos autonómiája elérkezett egy olyan határvonalhoz, amelynek az átlépése nem lehet pusztán az illetõ természettudomány, jelen esetben a biológia és a biológusok belügye. Abból, hogy a valóság egy részével egy szempontból foglalkozó szaktudomány technikailag megtehet valamit, egyáltalán nem következik az, hogy azt meg is szabad tennie. Mégpedig azért nem - amint azt Martin Heidegger pontosan megfogalmazta -, mert egyetlen tudomány sem képes saját tudományos eszközeivel önmagáról, céljairól és határairól kijelentéseket tenni: hogy mi a matematika, nem mondható el matematikailag, hogy mi a nyelvészet, nem mondható meg nyelvészetileg, és hogy mi a biológia, sohasem mondható meg biológiailag. Tehát a génmanipuláció kérdése sem pusztán a biológia természettudományi szakkérdése, hanem filozófiai és morális kérdés. És ebben a vonatkozásban megkerülhetetlen feladatot jelent a törvényi szabályozás nyilvánvaló szükségességének következtében a törvényhozásnak is.

Noha a magyar tudósoknak nincs meg az az anyagi lehetõségük, mint a brit és amerikai kutatóknak, mégis - egyfelõl mint szellemi gesztus, amelyet a tudomány történetében meghatározó szerepet játszó magyar tudósok alapján is meg kell tennünk, másfelõl különösen a magzati koruk kezdetét élõ embertársaink vonatkozásában is - fontos, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és más szervezetek bevonásával megtörténjen a magyar állásfoglalás.

A Kereszténydemokrata Néppárt nevében ennek szükségességére hívom fel az Országgyûlés és a kormány figyelmét, hangsúlyozva, hogy megkerülhetetlennek tartjuk mindezen kérdések kapcsán is az emberi jogi szempontok maximális komolyan vételét. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage