Hegyi Gyula Tartalom Elõzõ Következõ

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Ebben a szakaszban több módosító indítványt adtam be, amelyek tudomásom szerint nemigen nyerték meg sem az elõterjesztõ, sem a bizottságok tetszését. Néhány szót szeretnék szólni róluk, azzal együtt, hogy demokrata lelkületû emberként elfogadom a kollektív bölcsességet, még ha nem is egyezik meg a saját véleményemmel, illetve módosító indítványommal. Mégis úgy gondolom, ha már dolgoztam rajta szakértõimmel együtt, és nagyon sok ember érdekeit fejeznék ezek a módosítványok, akkor érdemes és hasznos róluk szólni.

Azt gondolom, hogy a mûemléki környezet szabályozását próbálta olyan módon szûkíteni ez a módosító indítvány, hogy a mûemlékkel egy építési egységben, egy építési telken levõ építmények - amennyiben semmilyen mûemléki értékük nincs - ne olyan szigorú szabályozás alá essenek, mint a mûemléki értékkel bíró épületek. Ennek az a gyakorlati jelentõsége, mindannyian tudjuk, hogy nagyon sok lakóház van ilyen mûemléki környezetben, és a lakóházakban levõ bérlakások megvásárlása, felújítása ügyében és hasonló ügyekben az ott lakók úgy érzik, hogy bár õk nem mûemléki házban laknak, mégis ez a fajta szabályozás valamilyen módon, nagymértékben korlátozza lehetõségeiket a lakásukkal való rendelkezésükben.

Társadalmi szervezetek kerestek meg például a budai várból. Elmondták azt, hogy ez egy régi problémájuk, és ilyen értelemben úgy gondolják, hogy amennyiben ez a módosítás elfogadásra kerülne, akkor maguk a mûemléki értékek, a mûemlékvédelem szempontjai nem sérülnének, mégis a mûemléki környezetben levõ, semmilyen mûemléki értékkel nem rendelkezõ házakban lakó emberek lehetõsége javulna.

Azt is vegyük figyelembe, tisztelt képviselõtársaim, hogy a mûemléki értékû lakóházakat annak idején nem állami hivatalok emelték, hanem polgáremberek építették, és több száz éven keresztül polgárként éltek benne, és megõrizték olyan állapotban, hogy ma is büszkék lehetünk rá. Ezzel együtt természetesen, ahogy mondtam, elfogadom, ha a többség szakmai szempontok alapján másként gondolkodik; és nem is kívánok semmit tenni, nem is sokat tehetek, tudomásul veszem - mondom - a többséget.

Azt azonban õszintén szólva nehezen veszem fel, és szeretném mindenképpen megemlíteni, hogy az általános vitában egyik ellenzéki képviselõtársam rosszallotta, hogy én ezeket a módosító indítványokat beadtam, és hozzátette azt, hogy egy kormánypárti képviselõ egyáltalán hogy mert ilyen módosító indítványokat beadni. Mondjuk, egyik ellenzéki képviselõtársam, Csóti György is hasonló szellemben adott be módosító indítványokat, nyilatkozott, tehát ilyen értelemben e tekintetben kormánypártiak és ellenzékiek ízlése vagy véleménye is találkozhat.

Ezzel együtt úgy gondolom, hogy egy ilyen, kifejezetten szakmai jellegû törvénynél, amikor különbözõ értékeket, a mûemlékvédelem értékeit és a polgáremberek érdekeit kell egymással kiegyenlíteni, akkor nagyon szerencsétlennek tartom az ilyenfajta fogalmazásmódot, és nem hiszem, legalábbis életemben nem fordult még elõ, hogy egy módosító indítványt aszerint értékeltem, hogy kormánypárti vagy ellenzéki képviselõ adta be. A javaslat egyébként a Magyar Demokrata Néppárt egyik képviselõjétõl érkezett, õ sem nevezett meg engem, azért fogalmazok csak ilyen körülírva.

Mindenesetre úgy gondolom, hogy ezek a módosító indítványok, amelyeket beadtam, egyfajta logika alapján születtek meg, lakossági érdeket képviselnek; elfogadom, ha nem kerülnek megszavazásra, hiszen a demokráciában ez is benne van. Nem gondolom azonban, hogy ilyen módosító indítványokat helyes lenne aszerint megítélni, hogy beterjesztõik a parlamenti patkó melyik oldalán ülnek. Köszönöm figyelmüket.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage