Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Az államháztartás és azon belül a társadalombiztosítás helyzete válságos. Különösen szembeötlõ, hogy a társadalombiztosítás hiányát évek óta képtelenek kordában tartani.

Emlékeztetném képviselõtársaimat arra, hogy 1995-ben nulla forint hiányt terveztek a társadalombiztosításban, ezzel szemben lett 43 milliárd forint, annak ellenére, hogy maga a tb-költségvetés is már rendkívül bõkezû volt a társadalombiztosításhoz.

(15.20)

1996-ban 17,8 milliárdot terveztek hiányként; a valóságban több mint 60 milliárd forint volt az az összeg, amely hiányként mutatkozott az év végén. 1997-ben elõször nulla forint hiányt terveztek, majd késõbb - még a tervezés idõszakában - megváltoztatták ezt az elképzelést, és az 1997. évre 13,5 milliárd hiányt terveztek. Az elsõ három hónap eltelte után - ma már ismertek az adatok - az egész évre tervezett hiánynak durván a duplája jöhetett be. Eddig legalábbis az adatok ezt igazolják, és már most arról lehet hallani, hogy 60 milliárd alatt nem lehet megúszni a tb hiányát.

Úgy gondolom, nemcsak a tervezés, hanem a tb módszerei is válságban vannak, hiszen fontos szolgáltatásokat megszüntettek vagy pedig csökkentettek: így lefaragták a kórházi gyógykezelés, a gyógyszerellátás színvonalát, a táppénzellátás területén rendkívül jelentõs csökkentések voltak, és úgy gondolom, hogy ezen túlmenõen az újabb sarcok kivetésével is próbálják a társadalombiztosítás helyzetét kimozdítani a mély válságból.

A hatásvizsgálatok nélküli ötletszerû lefaragások azonban nem hoznak semmiféle eredményt, hanem további, óriási károkat okoznak, de semmiféle kimutatható megtakarításhoz nem vezetnek. Így emlékeztetném képviselõtársaimat arra, ma már a kormány is elismeri, hogy miközben megszüntetett 10 ezer kórházi ágyat, a tervezett 10 milliárd forint megtakarítás helyett a valóságban egy forint megtakarítást sem ért el; de ez hasonlóképpen volt az 5 ezer kórházi ágy megszüntetésével is. De ha abból indulunk ki, hogy a kórházi ellátás színvonalának csökkentése mennyi orvos és ápolónõ elbocsátásához vezetett - akik ma kénytelenek a munkanélküliek keserû kenyerét enni -, akkor, úgy gondolom, látható, hogy a korábban elért színvonal csökkentését miért nem hajlandó a társadalom elfogadni, tudomásul venni, éppúgy, mint ahogy az elfogadhatatlan sarcok további emelését sem.

Ezt bizonyítja, hogy az elsõ három hónapban feleannyi egészségügyi hozzájárulás sem folyt be, mint amennyinek idõarányosan be kellett volna folynia. Ráadásul ezek a sarcok akadályozzák a gazdaság mûködõképességét, és még inkább a növekedését.

Éppen ezért terjesztett be a Független Kisgazdapárt március 11. napján országgyûlési határozati javaslatot a tisztelt Házhoz, amelyben indítványoztuk az egészségügyi hozzájárulás azonnali megszüntetését. Sajnos, közben a milliárdos pazarlások nem szûntek meg, hiszen legutóbb a Wesselényi utcában vásárolt magának palotát az egészségbiztosítási pénztár. Ismeretes a vényellenõrzési botrány 250 plusz 35 milliós tétele, és sok egyéb más tétel is, amelyek egyértelmûen jelzik: itt lenne az ideje annak, hogy a társadalombiztosítást (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret lejártát.) - befejezem, elnök úr - át kell világítani, mert enélkül a társadalombiztosítás, a költségvetés és az államháztartás reformja (Az elnök a csengõ újbóli megkocogtatásával figyelmeztet az idõkeret lejártára.) nem vihetõ keresztül. Köszönöm a türelmüket. (Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage