Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Pacta sunt servanda, a szerzõdéseket és a megállapodásokat be kell tartani - mondja a római jog több évezredes szabálya.

(15.10)

A regula azt is tartalmazza, hogy a megállapodást csak akkor lehet egyoldalúan felbontani, hogyha ahhoz nyomós okok hozhatók fel indoklásul. Én most egy 1995. május 4-én kelt megállapodás szövegét tartom a kezemben, amely többek között a következõket tartalmazza:

"Képviselõcsoportok megállapodása az új alkotmány megalkotásáról. Az Országgyûlésben képviselettel rendelkezõ pártok képviselõcsoportjai megállapodnak abban, hogy az új alkotmány megalkotásáig, de legfeljebb az 1994-ben megválasztott Országgyûlés megbízatásának megszûnéséig a hatályos alkotmányt is az új alkotmány megalkotására megállapított szabályok szerint módosítják. Aláírás: Szekeres Imre, Petõ Iván, Kónya Imre, Isépy Tamás és Szájer József."

Tisztelt Országgyûlés! A múlt heti bejelentés szerint a Magyar Szocialista Párt képviselõcsoportja és a kormány ezt a megegyezést kívánja felrúgni és egyoldalúan - az SZDSZ-szel együtt - módosítani az alkotmányt. Három éve, az akkor 72 százalékos mandátumtöbbséggel hatalomra került MSZP-SZDSZ koalíció azzal kezdte a hatalmát, hogy bejelentette: nem kíván kétharmados többségével visszaélni. Majd rögvest, az önkormányzati választások elõtt két hónappal egyoldalúan módosította a választási szabályokat és magát az alkotmányt is. Azt pedig, hogy a koalíció nehezen viseli az alkotmány és az Alkotmánybíróság által hatalomgyakorlására szabott jogállami korlátokat, ékesen bizonyítja, hogy két éve üres két alkotmánybíró helye a kormányzó pártok szabotázsa miatt.

Tisztelt Országgyûlés! Az MSZP és a kormány ez idáig nem szolgált nyomós indokokkal arra, hogy miért kívánja felrúgni az új alkotmány megalkotására létrehozott ötpárti megegyezést. Sajtónyilatkozataikban az alkotmányozás késedelmére hivatkoznak. Ez azonban egyszerûen nem igaz. Az új alkotmány elõkészítése az elõre tervezett ütemben jól halad; egyetlenegy kivétellel: féléves késést épp az MSZP vezetõinek tavaly nyári magatartása miatt szenvedett ez a folyamat.

Tisztelt Országgyûlés! Az igaz ok máshol van! A mai koalíció a választások közeledtével egyre inkább érzi, hogy kormányzásával elvesztegette a polgárok bizalmát, s jövõre megbukik a választásokon. Ennek tompítására vagy megelõzése érdekében kívánja átszabni az alkotmányos rendszernek az MSZP-SZDSZ koalícióra nézve korlátozó szabályait - vagyis ez csak a kezdet. Ezt az is igazolja, hogy olyan ötpárti egyeztetést hívtak össze, amely kifejezetten csupán látszategyeztetésnek nevezhetõ. Amikor kiderült, hogy az ellenzék nem minden ponton támogatja a kormány javaslatát - módosítás nélkül -, akkor rögtön beterjesztették a Ház elé saját egyoldalú javaslatukat. Vagyis elõre eltervezték, hogy ha nem lesz mindenben egyetértés, akkor számukra az egyre kényelmetlenebbé váló egyeztetési folyamatot fel fogják borítani. Ez olyan, mint amikor egy sakkjátékos a sakkjátszmában nem tudja a neki megfelelõ kedvezõ lépést megtenni, és más, alternatív lépések helyett egyszerûen felborítja a sakktáblát.

Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt MSZP-s Képviselõk! Ezek után - egy ilyen alapvetõ kérdésben megtett durva MSZP-s lépés után - hogyan gondolják önök, hogy bárki is bármilyen egyeztetést, bármilyen egyezséget hajlandó még önökkel valaha is kötni?

Tisztelt Koalíció! Önök az elmúlt három évben többször becsapták a választópolgárokat, most pedig azt a megállapodást készülnek felrúgni, amelyen ott szerepel Szekeres Imre és Petõ Iván aláírása. Vagyis az önök kézjegye ennyit ér: mindössze egy átverés eszköze! Ez a "megbízhatóság" MSZP-s és a "tisztesség" SZDSZ-es jelszava! Ez a beígért, megbízható megoldás a "szívvel, ésszel, tisztességgel" elve!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage