Balsai István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A Magyar Demokrata Fórum ugyancsak meg van döbbenve, de azt is hozzá kell tennem, hogy nem érte meglepetésként az, ami a múlt héten az MSZP részérõl bejelentésre került, nevezetesen az alkotmányozási moratórium felmondása és ennek következményei.

Nem vagyunk meglepõdve természetesen - hiszen ez már itt elhangzott -, attól a naptól kezdve - amelynek idestova egy éve lesz itt, a parlamentben -, amikor az MSZP elnöksége és kormánya nem szavazta meg az alkotmány koncepciójának módosító csomagját, abban a pillanatban lehetett tudni, hogy csak a nap a kérdéses, hogy mikor fog megszabadulni ettõl a terhes vállalásától az MSZP.

Azon sem csodálkozunk, és fogadást mertünk volna erre kötni, hogy a koalíciós pártok közül az MSZP fogja ezt a balhét is elvinni, egyik frakcióvezetõ-helyettesére és az igazságügyi államtitkárra bízták ennek az ügynek a bejelentését; de természetesen a koalíciós pártok közül a másik párt éppen úgy érdekelt ennek a moratóriumnak a felmondásában, mint ahogy ezt hallottuk is az imént, mint az MSZP. Hiszen nem lehet kétséges, hogy mindaz az indok, amelyet itt ennek az ügynek a kapcsán eddig hallottunk, nemcsak hogy nem igaz, hanem egész egyszerûen megalapozatlan, és szemben áll mindazzal, amirõl az Országgyûlés már igen nagy többséggel döntött.

Tisztelt Országgyûlés! Mit is hallottunk, miért sürgõs ennek a moratóriumnak a felmondása? Azért, mert egyébként égetõen sürgõs alkotmányozási feladatoknak nem tudna a kormány eleget tenni. Ez nem igaz, hiszen hallhattuk, hogy nincsenek égetõen sürgõs alkotmánymódosítással járó feladatok. Vannak sürgetõ feladatok, ezzel kapcsolatban minden frakció kifejtette az álláspontját, ennek a kilenctized része nem igényel alkotmánymódosítást. Hiszen sem a menedékes jog, sem a miniszterek jogállása, sem a választások idõpontjának meghatározása, sem egyéb ügyek egyáltalán nem igényelnék a hatályos alkotmány megváltoztatását.

Mi az mégis, ami annyira sürgetõvé teszi, ami miatt nem lehet tovább várni, amellyel kapcsolatban hiába hozott a parlament döntõ többsége egy koncepcióban döntést, hogy hogyan tovább az alkotmányos kérdésekben? Ennek a felrúgását tervezi és mint látjuk, meg is akarja valósítani a két párt, mert még egyszer mondom, mind a két párt egyformán érdekelt ebben, csak vannak figurák, akik ezt elöljáróban elmondják.

Nos, ez az igazságügyi reformcsomag, amely szöges ellentétben áll, tisztelt Országgyûlés, mindazzal, amely a koncepcióban elfogadásra került. Vajon miért nem ismertette a kormány annak idején azon álláspontját, amely teljes ellentétben áll - mind az igazságszolgáltatási tanácsot illetõen, mind pedig általában a hatalmi

gak jelenleg kialakult és alkotmányban rögzített megosztásának rendszerét illetõen - azzal, amelyet most a kormány át akar erõltetni, nem nagy dicsõségére az igazságszolgáltatásnak, öt ellenzéki párt tiltakozása és elutasítása mellett? Vajon mennyire lesz ez idõtálló, tisztelt Országgyûlés?

(15.40)

Vajon mennyire sürgõs ez a dolog, amelyet 1999-tõl terveznek bevezetni, amelynek nincsenek számításai, nincsenek felmérések, nem tudjuk, az egyik felét illetõen milyen hatáskörök lesznek, mai napig nem készült el a büntetõeljárási törvény - de majd lesz errõl néhány szó az elkövetkezõ hetekben.

Mi az tehát, ami sürgeti? Semmi, tisztelt Országgyûlés! Csak a presztízs; csak az, hogy a kormánynak egy bizonyos programját illetõen, amelyben részbeni egyetértés volt a koalíciós pártok között 1994-ben, ezt illetõen legalább valamit letehessen az asztalra. Jó lesz ez, megalapozott lesz ez? Azt már tudjuk, hogy semmilyen konszenzus nem fogja ebben a parlamentben ezt a vállalkozást kísérni. Azt is tudjuk, hogy legalább ez az ügy, az igazságszolgáltatás ügye megérdemelné a nagyobb és legalább elvárható ellenzéki támogatást vagy legalább hallgatólagos együttmûködést. Erre nem fog sor kerülni.

Tisztelt Országgyûlés! Ma már tudjuk, hogy miért tüntetett távollétével a parlament padsorait illetõen a miniszterelnök, a miniszterek és mások az alkotmány vitája kapcsán. Most már világos, hogy miért nem voltak ebben érdekeltek. Világossá vált az, hogy a miniszterelnök miért nem tartotta méltónak és az idõpontot alkalmasnak, hogy néhány gondolattal kifejezze álláspontját egy alkotmánnyal kapcsolatban. És annak fényében, amit ma reggel mondott a miniszterelnök, aki egy törvényt, egy Alkotmánybíróság által megerõsített, az önök kormánypártjai által még egyszer megszavazott törvényt leszámolásnak minõsített, mit is várhatunk ettõl a kormánytól?

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage