Hegyi Gyula Tartalom Elõzõ Következõ

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nyolc évvel ezelõtt, amikor elkezdõdött Magyarországon a rendszerváltozás, akkor mindannyiunk számára nyilvánvaló volt, hogy a rendszerváltozás többek között szabadságot is jelent az ország lakói számára. Sokan azonban úgy reméltük és úgy gondoltuk, hogy a szabadság rendet is jelent, törvényes, kiszámítható és méltányos rendet. Gondolom, legtöbben, a törvénytisztelõ állampolgárok a demokráciától azt várják, hogy ellenõrizhetõ és számon kérhetõ módon rendet és biztonságot jelentsen polgárai számára.

Sokan vannak, akik még az anyagi viszonyok romlását is könnyebben megértenék, ha azt tapasztalnák, hogy a közbiztonság terén elõrelépés történne, ha azt éreznék, hogy kiszámítható rend érvényesül Magyarországon. Azt is mindenképpen érdemes meggondolni, hogy az emberi jogoknak, az adatvédelemnek, általában a társadalmi kontrollnak nemcsak a normasértõ, hanem a törvénytisztelõ többség érdekeit is szolgálnia kell.

Jó példája ennek a témának az úgynevezett lakónyilvántartás, amelyet a rendszerváltozás táján töröltek el, és amelynek a hiányát azóta a gyakorlati életben egyre többen érzik. Mintegy négymillió ember él társasházban, szövetkezeti házban, olyan házban, amelyben több lakás van együtt és ahol égetõ szükség lenne arra, hogy a lakók legalább azt tudják, ki lakik a szomszédjukban, egyáltalán kiknek a mozgására lehet számolni ebben az épületben.

A közbiztonság mindenképpen meg kívánná a lakónyilvántartás helyreállítását, de ugyanezt lehet mondani arról is, hogy nagyon sok közös költséget a lakók aránya alapján fizetnek, és amennyiben nincs egy rendes lakónyilvántartás, akkor megint csak a törvénytisztelõ, a normákat megtartó többségnek kell fizetni azok helyett is, akik kibújnak minden kötelezettség alól.

Ezért tehát jó lenne olyan módon helyreállítani a lakónyilvántartást, hogy a közös képviselõ vagy más, azzal megbízott személy naprakészen vezesse a házban életszerûen lakók névsorát. Ugyanígy kötelezõ tájékoztatást kapjon arról, hogy ha valaki eladta a házát, hiszen elõfordul az, hogy a régi tulajdonosoknak fogalmuk sincs arról, hogy ki a tulajdonosa valamelyik lakásnak, amely a szomszédságukban van.

Néhány héttel ezelõtt az adatvédelmi biztos úrnak felvetettem ebben a Házban ezt a problémát, õ azt válaszolta, hogy hivatalosan az adatvédelmi biztos nem ellenzi ezt a gondolatot, nem foglalkozott egyáltalán a nyilvántartás kérdésével, így tehát nem lenne helyes arra hivatkozni, hogy adatvédelmi szempontok miatt nem lehet helyreállítani a lakónyilvántartást.

Azt kérdezem tehát a minisztériumtól és rajta keresztül az államtitkár úrtól, hogy lehetséges-e a lakónyilvántartás helyreállítása, és hogyan állnak ennek az elõkészületei. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap