Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A magyar agrárgazdaságnak ezek az idõnkénti túltermelési válságai abból adódnak, hogy nem mûködik az agrárrendtartás. Ezt tudja mindenki. A nemzeti agrárprogram egyik kulcskérdése is valóban, hogy mûködõ agrárrendtartás legyen.

Mi az oka annak, hogy nem mûködik Magyarországon az agrárrendtartás? Mi azt mondjuk, hogy az a régi kisgazda számadás, amikor minden gazda bevetett területét és állatát fel tudták mérni, és ez jól mûködött, sajnos ma nincs, mert a tisztelt kormányzat mindig arra hivatkozik, hogy azért nem tudják felmérni a tényleges termésmennyiséget, mert nem léptek be az agrárkamarába, az ellenõrzést, a nyilvántartást nem igénylik, és nem veszik figyelembe a gazdák s a többi.

Rátérve a burgonyára: '95-ben Lengyelországból hosszú ideig halogatták az importot különbözõ vám- és egyéb jogszabályokra hivatkozva, és ekkor mesterségesen ment föl a burgonya ára. Ha visszaemlékeznek rá, '95-ben én magam is fölszólaltam a parlamentben, amikor a banán, a déligyümölcs árát meghaladta a burgonya ára, valóban volt egy mesterséges visszatartás. Hiszen akkor is volt burgonya Magyarországon, de talán bizonyos nagykereskedõknek az volt az érdekük, hogy visszatartsák, mesterséges hiányt keltsenek.

'96-ban nagy termés volt, többet is ültettek az emberek - nagyobb termés volt egyértelmûen. Mivel nem tudták eladni nagyon sokan, valóban '97-ben is megtörténhet bármilyen burgonyaprobléma. '96-ban annak, hogy ez a látszólagos túltermelés megtörténhetett Magyarországon, az egyik oka az volt, hogy a kormány késõn avatkozott be. Mi mindig a kormány késõi intervenciós beavatkozását hiányoltuk. Meg lehetett volna oldani a '96-os burgonyaválságot, ha a kormány idõben beavatkozik az állami fölvásárlással. Köszönjük szépen. (Taps az ellenzéki képviselõk padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap