Burány Sándor Tartalom Elõzõ Következõ

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársaim! Homoki János hozzászólásának volt egy igazságmagva. Jelen esetben az, hogy a családok egy része valóban nehéz helyzetbe került az elmúlt három évben. Minden másnak viszont, amit ehhez hozzátett, semmi köze a valósághoz - mint erre már többen felhívták a figyelmet. Ez önmagában nem meglepetés, hiszen a Kisgazdapárt napirend elõtti hozzászólásainak rendre semmi közük nincs a valósához.

Szeretném néhány ténnyel cáfolni, ha megengedik. Elõször is: a lakosság helyzetének legfontosabb mérõszáma a reáljövedelmek vagy reálkeresetek alakulása. Nos, képviselõtársaim, ha olvasták a KSH statisztikáit, amit márciusban közzétett, abból elolvashatták azt, hogy a márciust megelõzõ egy évben a keresetek 22,5 százalékkal nõttek, 18,8 százalékos infláció mellett. (Dr. Varga Mihály: Hol?) Itt, Magyarországon. (Dr. Pusztai Erzsébet: Átlagosan!) El kellene olvasni a KSH jelentését, kedves képviselõtársaim. A saját napirend elõtti hozzászólásaik tanulmányozása helyett javasolnám a tények tanulmányozását, mert ebbõl még a KSH-adatok szerint is az derül ki, hogy a márciust megelõzõ egy évben 3-4 százalékkal nõttek a reálkeresetek Magyarországon.

Azzal vádolni a kormányt, hogy a családok érdekében semmit nem tesz, úgy gondolom, hogy igen erõs túlzás. A gyermekvédelmi törvényt már több képviselõtársam is szóba hozta. Persze fel lehet úgy is tenni a kérdést, hogy miért a harmadik évben. De úgy is fel lehet tenni a kérdést, hogy '90-hez képest miért a hetedik évben születik meg egy gyermekvédelmi törvény a magyar Országgyûlésben, miért nem tett semmit ez ügyben az elõzõ kormány négy évig, és akik nem tettek semmit, bennünket vádolnak, hogy csak a harmadik évben hozzuk meg ezt az intézkedést. (Dr. Pusztai Erzsébet: De tett! Elõ volt készítve!) Ennek a gyermekvédelmi törvénynek - az egyéb hatásait nem számítva - van egy olyan következménye, hogy ha pillanatnyi értékeken vesszük figyelembe ezeket a hatásokat, akkor azok a családok, ahol az egy fõre jutó kereset nem éri el a 11 500 forintot, a hatálybalépést követõen gyermekenként 2 300 forintos támogatásra szorulnak. Úgy gondolom, hogy ezek olyan tények, amelyeket nem lehet elhallgatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap