Szabó Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ ZOLTÁN mûvelõdési és közoktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselõ Asszony! Azt hiszem, a tegnapi napirend elõtti vita kapcsán egy ízben már lefolytattuk ezt a kérdezz-feleleket.

Azt hiszem, hogy valóban az a helyes kérdés, hogy mihez képest sok vagy kevés a filozófushallgató Magyarországon. Nyilvánvalóan ahhoz képest, ha azt mondjuk, hogy a tudás önmagában vett jó, tudni jó, tudni érdemes, ahhoz képest egyáltalán nem sok, és tízszer ennyi filozófushallgató sem lenne sok. Ez teljesen világos. (Dr. Pusztai Erzsébet: Nincs ott az elsõ tízben!)

Jelen pillanatban az a helyzet, hogy az elmúlt években Magyarországon duplájára emelkedett a filozófushallgatók száma. Ez jórészt annak tudható be, hogy egy csomó új egyetem is belépett a rendszerbe; egyedül a miskolci egyetem százhatvan filozófust képez pillanatnyilag - többet, mint az ELTE.

A hallgatói érdeklõdés megvan a filozófia szak iránt, tehát van honnan hallgatókat felvenni, ugyanakkor azonban nem tûnik megnyugtatónak ezen hallgatók elhelyezkedése. Ha tehát azt kérdezzük, hogy túlzott-e a filozófusképzés a hallgatói érdeklõdéshez, a hallgatói igényekhez képest, megint csak az a válasz, hogy ahhoz képest nem túl sok. Ha ahhoz képest nézzük a kérdést, hogy túl sok-e a filozófusok száma ahhoz képest, amennyi el fog tudni helyezkedni, akkor bizony a helyzet komoly aggodalmakra ad okot.

Ebben az évben még csak ötven hallgató fog végezni, a jövõ évtõl kezdve évi száz hallgató; nem nagyon tudjuk és nem nagyon látjuk, hogy ezek a hallgatók hol fognak elhelyezkedni. Ha bebizonyosodik az az aggály, hogy itt tömeges munkanélküli-képzés folyik, akkor bizony el kell gondolkozni azon, hogy a szûkös, államilag finanszírozott hallgatói létszámot filozófusképzésre fordítsuk-e ilyen mennyiségben, vagy mondjuk, a piac igényei által kimutatott hiány szerinti nyelvtanárképzésre, amely nyelvtanárokból az általános és középiskolákban is igen komoly hiány van.

Így tehát azt tudom mondani, hogy a jövõ fogja megmutatni, hogy az álláskínálatokhoz, a piac keresletéhez sok-e a filozófushallgató, de ez csak az államilag finanszírozott létszámot érintheti. Tehát ha az egyetemek saját forrásaikból vagy tandíj ellenében filozófusokat óhajtanak képezni, ennek egyetlen döntés sem fogja akadályát állni; egyébként az egyetemi autonómia és a felsõoktatási törvény értelmében nem is állhatja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap