Rockenbauer Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

ROCKENBAUER ZOLTÁN (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. A Fidesz- Magyar Polgári Párt nemmel szavazott a magyar-szlovák alapszerzõdés kihirdetésérõl szóló törvényre. A magyar-szlovák alapszerzõdés a magyar diplomácia súlyos kudarca - kétszeresen is az. Egyrészt azért, mert olyan gyenge a szövege, amilyen gyenge. Szemben azzal, amit Eörsi Mátyás szokott volt hangoztatni, hogy az ellenzék szerint ez az alapszerzõdés egy jó alapszerzõdés (Sic!), le kell szögeznem, hogy szerintünk ez az alapszerzõdés egy gyenge alapszerzõdés.

Különösen azért tartjuk kétszeres diplomáciai kudarcnak a magyar- szlovák alapszerzõdést, mert az alapszerzõdés megkötése óta nemhogy javult volna, de drasztikusan romlott a szlovákiai magyar közösség helyzete. Az alapszerzõdés óta a Meiar-kormány egyre-másra hozta a kisebbségeket sújtó törvényeit; például a nyelvtörvényt, amely súlyosan korlátozza a magyar nyelv használatát, vagy a közigazgatási beosztási törvényt, amellyel úgy rajzolják át Szlovákia közigazgatását, hogy lehetõleg sehol ne legyen - vagy csak nagyon kevés helyen lehessen - magyar többség, és amelynek, ha összekapcsolják majd a választójogi törvénnyel, az lesz az eredménye, tisztelt képviselõtársaim, hogy két-három képviselõ fog tudni bejutni a szlovák törvényhozásba. Vagy a büntetõ törvénykönyv diszkriminatív fejezeteit kell említenem, vagy az alternatív oktatás bevezetését, amelynek semmi más célja nincsen, képviselõtársaim, mint az, hogy elsorvasszák a magyar nyelvû oktatást. Vagy említhetném azt hajszát, amelyet a magyar iskolaigazgatók ellen folytattak az elmúlt években Szlovákiában. Vagy kell-e figyelmeztetnem önöket arra, hogy a magyar nyelvû kulturális intézmények, a múzeumok, a színházak és az írott magyar sajtó ellehetetlenítése folyik folyamatosan Szlovákiában?

A kormány - azt mondta Eörsi Mátyás államtitkár úr - az alapszerzõdés végrehajtásában érdekelt. Igen, tisztelt képviselõtársaim, csakhogy nincsen rá eszköze, mert az az alapszerzõdés nem tartalmaz semmiféle garanciális elemet, nincs olyan eszköz, amivel kikényszeríthetõ lenne az a kevés jog, ami ebben lefektetésre került.

Semmi jel nem mutat rá, tisztelt képviselõtársaim, hogy az elõbb említett tendenciák megfordulnának Szlovákiában; ezért javasoltuk a kihirdetés elhalasztását. A kihirdetés elhalasztása lett volna a legjobb jelzés mind a külvilág, mind Szlovákia, mind a szlovákiai magyarság számára, hogy tûrhetetlennek tartjuk, ami a szlovákiai magyar kisebbséggel történik. A kormány nem élt ezzel a lehetõséggel; mi ebben a helyzetben nem tehettünk mást, mint hogy nemet mondtunk a Meiar-Horn-paktumra. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap