Fodor István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FODOR ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Az Országgyûlés honvédelmi bizottságának elõzetes elvi támogatásával, közel egyéves elõkészítõ munka után terjesztette a kormány a tisztelt Ház elé a hazai gyakorló- és lõterek külföldiek által térítés ellenében történõ igénybevételérõl szóló határozati javaslatot.

Az elõterjesztéshez négy módosító indítvány érkezett, melyek mindegyike a határozati javaslat 7. pontjának módosítását tûzte ki célul. A nevezett 7. pont az egyes gyakorlatokból származó, kiadásokkal csökkentett bevételek 3 százalékának az önkormányzatok részére, 5 százalékának pedig környezetvédelmi célokra történõ átadásáról intézkedik.

(20.00)

A módosító javaslatok az önkormányzatok részére, illetve a környezetvédelmi célokra biztosítandó összegek különbözõ mértékû - 6, 8, 10, sõt 15 százalékra történõ - növelését célozták. Ezek közül a kormány és a honvédelmi bizottság is Kaszás Tibor és Mádai Péter képviselõ urak javaslatát támogatja, mely az önkormányzatok számára az eredeti 3 százalék helyett 6 százalékos rész juttatását tervezi. A kormány a bevételek ennél nagyobb mértékû átadását nem tudja támogatni, mégpedig a következõk miatt:

Tudni kell, hogy a külföldi csapatok a magyarországi lõ- és gyakorlóterekért, valamint az igénybe vett infrastruktúráért bérleti díjat, másrészt a teljesített szolgáltatásokért szolgáltatási díjat fizetnek. Nyereségként csak a bérleti díj használható fel, szolgáltatások tekintetében pedig az igénybevevõk a Magyarországon Brvényes árakat fizetik meg. A bérleti díj javasoltnál magasabb százalékos arányú összegének átadása az önkormányzatok és az Környezetvédelmi Alap számára egyrészrõl már veszélyeztetné a honvédelmi tárca tervezett költségvetéseit, veszélyeztetné azt a célt, a Magyar Honvédség kiképzésének fejlesztését, amelyet éppen a lõterek bérbe adása és korszerûsítése révén, illetve ezek bevételébõl magunk elé kitûztünk.

Az önkormányzatok szempontjából ennél fontosabb, hogy a gyakorló- és lõterek körzetében lévõ települések önkormányzatai a bérleti díjakból származó bevételek többszörösére számíthatnak különbözõ szolgáltatások igénybevételébõl. Információink szerint a külföldi csapatok olyan szolgáltatásokat kívánnak igénybe venni, mint az õrzésvédelem, üzemanyag-ellátás, egészségügyi ellátás, mosatás, technikai eszközök javítása, karbantartása, víz-, gáz-, elektromos és kommunális ellátás. Nem elhanyagolható az az építési és beruházási igény sem, amely az adott lõ- és gyakorlóterek korszerûsítésébõl adódik.

Elõzetes számvetéseink szerint a tervezett három gyakorlaton a külföldi csapatok mintegy 300-400 millió forint értékû szolgáltatást vesznek igénybe, mely egyértelmûen az adott térségek bevételét jelenti. Ehhez járulhatnak hozzá még azon önkormányzati objektumok, területek bérleti díjai is, melyeket a külföldi csapatok igénybe kívánnak venni.

Tisztelt Országgyûlés! A vita során az érintett lõ- és gyakorlóterek külföldiek részére történõ bérbeadásával szemben különbözõ érvek is elhangzottak. Többek között a lõ- és gyakorlóterek bérbeadásával - idézõjelbe téve mondom - "Nyugat-Európa szemétlerakóhelye" leszünk; valamint, hogy a várható bevételek nincsenek arányban a környezetszennyezéssel. Vagy: a gyakorlatok nemcsak a környezetet szennyezik, de a lövegek, harckocsik mozgása, illetve a lövészetek során visszamaradt robbanóanyagok veszélyeztetik a lakosságot.

Ezek a felvetések alaptalanok, tisztelt Országgyûlés. A lõterek külföldiek részére történõ bérbeadása nem jelenti azt, hogy ott az eddigiektõl eltérõ, más jellegû, a környezetet jobban szennyezõ vagy a lakosságra veszélyesebb tevékenységet fognak folytatni. Sõt, külföldi vendégeink egyrészt a környezetet jobban kímélõ eszközöket használnak, másrészt éppen a lõ- és gyakorlóterek hasznosításából befolyó pénzösszegek teszik lehetõvé azt, hogy ott többek között olyan munkálatok is elkezdõdhessenek, amelyek a lõterek korszerûsítésén túl a múltban elõidézett környezeti károsítások felszámolását is biztosíthatják.

Az elmondottak alapján kérem a tisztelt Országgyûlést, hogy az elõterjesztést a támogatott módosító javaslattal fogadja el. Köszönöm a megtisztelõ figyelmüket. (Nagy taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap