Kristyánné Aknai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET, a emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elõadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én arról tájékoztathatom a tisztelt Házat, hogy bizottságunkban, az emberi jogi, vallásügyi és kisebbségi bizottságban az ellenzéki képviselõk éltek azzal a jogukkal, hogy a beterjesztett törvénycsomaggal kapcsolatban elmondhassák véleményüket.

Én is elõrebocsátom a szavazás végeredményét: 15 igen és 3 nem szavazattal bizottságunk május 21-én megtartott ülésén, az egész törvénycsomagot együtt tárgyalva, általános vitára alkalmasnak találta.

El kell mondanom, bizottságunkban a vita során felmerült, hogy szükséges-e mind a hét törvényjavaslattal, illetve határozati javaslattal foglalkozni. Hiszen a határozati javaslatok és törvényjavaslatok között van olyan, amelynek sürgõssége nem indokolt, és esetleg az õszi ülésszakra halasztható. Bizottságunk úgy döntött, hogy ezekkel a javaslatokkal most érdemben nem foglalkozik; amennyiben a vita további folyamán szükségessé válik, akkor visszatérünk rá.

A másik kérdés, amely a bizottsági ülésen felmerült: ilyen nagy horderejû törvényjavaslat bizony felelõsségteljes döntést, felelõsségteljes felkészülést igényel. Kormánypárti és ellenzéki képviselõk is megfogalmazták azt az aggályukat, kérdésüket, hogy elegendõ idõ van-e a parlamenti vitára, a felelõsségteljes döntés elõkészítésére, a módosító javaslatok érdemi megvitatására. Ennek a kérdésnek a vitája során elhangzottak ellenérvek is és mellette szóló vélemények is.

Ugyanakkor - az idõ kérdésére még visszatérve - elmondhatom, elhangzott olyan képviselõi vélemény, hogy a törvénycsomag, a nyugdíjreform bevezetésére nemcsak ez a fél év - illetve nemcsak ez a 30 órás társadalmi vita és egy fél év felkészülés az intézmények számára - áll rendelkezésre, hanem valójában 2009-ig a társadalom számára felkészülési és információs lehetõséget ad.

(10.50)

Elhangzott az is, hogy 2000-ig dönthetnek a választás kérdésében azok az állampolgárok, akik a választhatóság idõszakába esnek, tehát van elegendõ idejük a döntésüket meghozni. És ahogy miniszteri expozéban hallottuk, a visszalépésre is van lehetõség.

Az emberi jogi bizottság nem kívánt teljes mértékben foglalkozni valamennyi, nyugdíjreformot érintõ törvényjavaslattal. Azt tekintjük elsõdleges feladatunknak, hogy elsõsorban az emberi jogokkal foglalkozó, és itt meg kell említenem, hogy a nõk jogaival foglalkozó kérdésekre kívánunk kitérni. Meg kívánjuk vizsgálni a vita folyamán, hogy a nõk jelenleg is alacsonyabb jövedelme, az anyaság, a gyermekvállalás terhei hogyan érvényesülnek majdan a nyugdíjrendszerben.

A vita során azért született 15 igen határozat, hiszen képviselõtársaim egyetértettek abban, hogy a változtatás, a nyugdíjrendszer átalakítása szükséges, és reméljük, hogy egy igazságosabb, a társadalom számára jobban elfogadható rendszer születik, és az átmeneti idõszak lehetõséget ad a társadalom számára is és nekünk is, hogy ezt a rendszert el tudjuk fogadni, mélységeiben meg tudjuk ismerni.

Még egyszer ismétlem: bizottságunk 15 igen, 3 nem arányban a törvényjavaslat-csomagot, egységesen tárgyalva, általános vitára alkalmasnak találta. Köszönöm szépen. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap