Isépy Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. ISÉPY TAMÁS (KDNP): Tisztelt Országgyûlés! Kicsit messzebbrõl kell kezdenem, mert egyes felmérések szerint a damaszkuszi úton változatlan a tolongás, és már sorszámokat osztogatnak, hogy kit érjen a legközelebbi villámcsapás. Így miniszterelnök úr felszólalásából örömmel kellett tapasztalni, hogy a miniszterelnök urat is elérte legalább a villám elõszele, mert az egyházak történelmi és társadalmi szerepének tagadásától mai felszólalásában eljutott annak elismeréséig.

Az egyháziasodás elsõ jele - elnézést kérek -: a "Magyarország 2000" konferencián elhangzott, ahol egy felszólalás egyenesen szentté akarta avatni, ezt indítványozta egy felszólaló, hogy a miniszterelnök urat az eddigi tevékenységéért szentté kellene avatni. Gondolom, hogy a vatikáni megállapodás nem érinti a szentté avatási eljárást (Derültség a jobb oldalon.), és a Szentszék fenntartja magának a megállapodásban ezt a jogot, hogy az eljárást változatlanul õ folytassa le. No, ebben a szentté avatási eljárásban van egy tisztség: az ördög ügyvédje. Azt hiszem, ebben sokan felvállaljuk az ördög ügyvédjének a szerepét, akik a szentségnek ezeket az apró megnyilvánulásait egy kicsit megcsipdesik, hogy még idõben megálljon a szentté avatási eljárás, és még a boldoggá avatásig se jusson el.

Nézzük már meg, most egy kicsit olyan volt a látszat, mintha a ministráns kezébõl a füstölõ is ki lett volna ragadva, egy kicsit szállt most a tömjénfüst és egy kicsit eltakarja az általunk ismeretlen megállapodást, hogy mi van a Szentszékkel kötött megállapodásban. Amire a miniszterelnök úr utalt, az egyik, hogy azonos elbírálás alá esnek az iskolai, közoktatási, felsõoktatási intézmények, erre van egy alkotmánybírósági döntés. Ez nyilvánvalóan kötelezõ. Szájer képviselõtársam már utalt arra, hogy a törvény végrehajtása a végrehajtó hatalom kötelessége. Tehát ezt érdemként nem lehet betudni. A személyi jövedelemadó vonatkozásában szintén törvényi szabályozás van. A többi részletet nem ismerjük. Nyilván üdvözölni kell a Szentszékkel kötött megállapodást, ha ebben nincs csapda: az egyházak egymással történõ szembeállítása, a történelmi egyházak egymás közötti megkülönböztetése.

(15.40)

Tehát nyilvánvalóan ennek érdemérõl akkor lehet nyilatkozni, amikor a megállapodás valóban az Országgyûlés elé kerül, és a részletei ismertté válnak.

Így üdvözölni kell a megállapodást, de utalni kell az ördög ügyvédjeként arra is, hogy mi történt 1994-tõl a mai napig: hogy az egyeztetõbizottság tevékenysége ellehetetlenült, hogy elõször államtitkár nem volt, utána egyeztetõbizottság nem volt, megakadt az ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezése; ami ott elõrelépés volt, az az önkormányzatok és az egyházak között létrejött megállapodás.

A másik a törvényalkotás. Valaki ezt úgy jellemezte, hogy a törvényhozási hisztéria korát éljük, és lassan itt már egy elmegyógyintézetté alakulunk át, mert a szabályok szerint egy operettet is legfeljebb két ember írhat meg: a szöveget az egyik, a zenét a másik. Itt 384-en csináljuk a kottát és írjuk a szöveget az elõkészítetlenség miatt. Többször felhívtuk a figyelmet arra, hogy végre létre kellene hozni - mindegy, hogy a Miniszterelnöki Hivatalban vagy az Igazságügyi Minisztériumban - egy kodifikációs apparátust, amelyik megkapja a nyers kottát, a koncepciót, a szakszöveget, azt átírja jogi nyelvre, a normaszöveg nyelvére, az újból átmegy a szakszûrõn, és akkor itt egy elõkészített törvényjavaslat kerülne az Országgyûlés elé - így nem kellene 5-600 módosító javaslatról itt vitatkozni!

Ami viszont a miniszterelnök úr felszólalásában még törvényalkotási feladat, erre szoktam azt mondani, hogy az etetõlegények gyorsasága és a malom õrlési sebessége között akkora a különbség, hogy fogaskerekek fognak törni. Ez feldolgozhatatlan! Ami jelenleg az Országgyûlés asztalán fekszik, már az feldolgozhatatlan, nem pedig, ami itt vár ránk!

A harmadik kérdéssel kapcsolatban - miután le vagyok maradva az újságolvasásban - a történetet a miniszterelnök úrtól hallottam. Elég ügyetlen dolog ilyen nyíltan; a sikerdíj százalékát kell kikötni, az sokkal jobb megoldás, és az összeg is több lenne 20 millió forintnál.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap