Szekeres Imre Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Tisztelt Képviselõtársaim! 1994 nyarán, amikor megalakult a Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetségének közös kormánya, a kormányprogramban elfogadtuk és elõre jeleztük, hogy szükségesnek és indokoltnak tartjuk az állam és az egyház jogi és politikai szétválasztása után az egyházak anyagi függetlenségének a megteremtését is.

Ez a kormányprogramnak egy fontos eleme volt, és ebben világosan jeleztük, hogy azt, amit elmulasztott elvégezni az elõzõ négy év kormánya - amelyik egyébként ideológiai alapon konzervatívnak és kereszténynek tekinthetõ -, azt egy liberális és szocialista kormány el fogja végezni. (Közbeszólások a jobb oldalról: Jaj!)

Továbbá azt is világosan jeleztük, hogy az az 1990. évi IV. törvény, amely az alkotmányból vezeti le azt a meggyõzõdést, a vallás gyakorlásának és az egyházak mûködésének az alapszabályait, amely minden polgári demokrácia és modern demokrácia része, számunkra nemcsak mérvadó, hanem konkrét törvényeken keresztül is végrehajtandó alkotmányos rendelkezés. És azt, hogy mind a megállapodás, mind a most készülõ egyház-finanszírozási törvény, mind a konkrét kormányzati intézkedések, megoldani kívánják az 1991-ben elfogadott XXXII. törvényt, amely az egyházi ingatlanok visszaadásáról szól, és amelynek a meghozatalakor - és errõl is õszintén kell beszélni -, a parlament akkori többsége nem számolt annak végrehajtásával, annak anyagi konzekvenciáival és a társadalom teherbíró képességével - ezt a már akkor elhatározott törvényt, az egyházakkal közösen, a kormány megállapodása révén egy reális határidõn belül teljesíthetõnek ítéljük.

Ez a megállapodás és a készülõ egyház-finanszírozási törvény eleget tesz annak az alkotmányos kötelességnek is, amelyet az Alkotmánybíróság döntése alapján a Magyar Köztársaság kormányának és az Országgyûlésnek az oktatási törvény keretei között el kell végeznie, nevezetesen azt, hogy az egyébként azonos normatívákon felüli támogatásoknak is hasonló mértékûnek kell lenni az egyházi intézményeknél, mint amilyenek az állami és az önkormányzati intézmények esetében. (Dr. Dobos Krisztina: Csak nem tartottátok be!)

Azt tartjuk fontosnak, hogy ezek a lépések megtörténjenek, és megtörténjen az a döntés is, törvény szülessen róla, hogy a két kormánypárt által már korábban javasolt és az elmúlt évben elfogadott személyi jövedelemadó törvényen belüli rendelkezése külön az egyházakra is vonatkozzon, hogy a személyi jövedelemadó egy százalékát erre a célra lehessen felhasználni.

Úgy gondolom, a megállapodás, amely egy nemzetközi jogi egyezmény, s annak a ratifikálása, majd a vele egy idõben elõterjesztendõ egyház- finanszírozási törvény biztosíthatja, hogy minden Magyarországon mûködõ egyház elbírálása, törvényi szabályozása azonos elvek és azonos eljárási mód szerint történjen a Magyar Országgyûlésben.

A szocialista frakció nevében azt az eljárási módot, hogy minden egyházra vonatkozóan elkészüljön az egyház-finanszírozási törvény, s ezzel egyidejûleg fogadjuk el a megállapodást, követendõ magatartásnak tartom.

Ami a második kérdést, a törvényhozási feladatokat illeti, nem mondott teljesíthetetlen feladatokat a miniszterelnök. Többször volt már ezeknek a törvényeknek a megalkotásáról szó a Házban.

Tisztelt Képviselõtársaim! Rajtunk múlik, hogy teljesítjük-e azokat a követelményeket, amelyeket egy átalakuló társadalom hárít egy Országgyûlésre, egy olyan társadalom, amely számos kérdésben még bizonytalan, és ahol számos új jogintézményt és új törvényt kell hoznunk.

A szocialista képviselõcsoport erre kész lesz. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP, szórványos taps az SZDSZ padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap