Orosz Sándor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. OROSZ SÁNDOR, a mezõgazdasági bizottság elnöke: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Ma már többször elhangzott, hogy ebben az országban nem oly rég nemzeti agrárkerekasztal volt; itt több kérdésben egyetértés volt, más kérdésekben viszont még vita maradt.

Az egyetértések sorához tartozott az is, hogy emeljük ki az agrárkérdést az õt körbelengõ, túlfûtött politikai légkörbõl. Azt tapasztalom - immáron a harmadik napirend elõtti felszólalással összefüggésben -, hogy a tények, illetõleg a hatályos jogszabályok hamis beállításával ismételten ebbe a túlpolitizált helyzetbe kerül vissza ez a kérdés.

Úgy gondolom, hogy Csépe úr téved. A ma hatályos földtörvény nem azt tartalmazza, amit õ megfogalmazott, nem fedi a valóságot, hogy csak természetes személyek és belföldi természetes személyek szerezhetnek tulajdont. Nem szeretném õt untatni az összes részlettel, tény azonban, hogy a jogi személyek sorából az önkormányzatok, az erdõbirtokossági és legelõbirtokossági társulatok, a közalapítványok valamint az egyházi jogi személyek is termõföld tulajdonához juthatnak.

Való igaz, az Európai Unióhoz való csatlakozással nem magyarázható az, hogy a földtörvényünket liberalizálni kell. Magyarázható azonban a magyar földtulajdonosok érdekeivel, és magyarázható a magyar agrárgazdaság szereplõinek szándékával. E vonatkozásban egyetlenegy kérdés vizsgálata érdemel majd különös figyelmet az általános vitával összefüggésben: alkotmányellenes-e a jogi személyek földhöz jutásának megteremtése. Úgy gondolom, hogy ezen külön kérdés tételes megvizsgálásához az Európai Unió azon tapasztalatát is figyelembe kell majd venni, miszerint Dániában, Spanyolországban, Németországban - hogy csak néhány rangosat említsek - nem tilos (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.) jogi személyek számára a termõföldszerzés. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap