Tímár György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÍMÁR GYÖRGY (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Mélyen tisztelt Képviselõtársaim! Próbáljunk meg talán jogi szempontból is foglalkozni ezzel a kérdéskörrel. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokban: Helyes! Próbáljunk!) Megköszönném az SZDSZ-es és MSZP-s képviselõtársaimnak, ha olyan kulturált módon hallgatnának engem, mint ahogy én szoktam õket. (Dr. Orosz Sándor: Mivel csak mi vagyunk itt!)

Kérem, ez a csomag vagy két csomag elvitathatatlanul az alapvetõ emberi jogok kategóriájába tartozó kérdésekkel foglalkozik. Úgy hiszem, egy ilyen rendkívül fontos és a magyar alkotmányban írtak szerint a politika - hogy úgy mondjam - játékterétõl immúnisnak tekintendõ kérdéskörben vagy kérdéskörökben még a látszatát is el kell kerülni minden olyan ténynek, amely ellentétes az általam elõzõekben elmondottakkal.

Külön szeretnék rámutatni arra az alkotmányban írt tézisre, az alkotmány 2. §-ára, amely szerint a Magyar Köztársaság jogállam - és ez ne legyen csak egy álom! Amikor ebben az országban a népszuverenitás gyakorlója, a választó, aki ebbe a parlamentbe delegált bennünket, akkor megszabta ránk, velünk szemben azokat a feladatokat, amelyeket ki kell fejtenünk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Elvégezni, és nem kifejteni, te!) Minket, ellenzéki képviselõket, az ellenzékiségbõl fakadó feladatokkal bízott meg: a politikai kritikával, annak gyakorlásával, kifejtésével, a módosító javaslatokkal és az észrevételekkel.

Kérem, ne próbáljon a kormányoldali többség bennünket az alkotmányos feladataink kifejtésében akadályozni! Abban az esetben, ha a magyar alkotmányból következõen gyakorolná a választók által adott többségi feladatkört, ennek a megnyilvánulási formája majd a szavazásokban kell hogy jelentkezzen. Akkor önök igenis úgy szavaznak, hogy utána saját választóik szemébe tudjanak nézni. (Közbeszólások a kormánypártok padsoraiból.) Ha viszont az ellenzéki feladatkörök kifejtését is gyakorolják, illetõleg gátolják, ebben az esetben nehezen lenne elhatárolható ez a többszörös érvényesítés, a 72 százalékos többség többszörös érvényesítése egy parlamenti diktatúrától. (Moraj. - Közbeszólások a kormánypárti padsorokban.) Bauer Képviselõtársam! Talán szíveskedjék elolvasni az idevonatkozó jogfilozófusok munkáit. (Derültség.) Nem hiszem, hogy egy közbekiabálás vagy egy közbeszólás önhöz és a pártjához méltó. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban. - Közbeszólás az ellenzéki pártok padsoraiból: Ne beszéljünk közbe!) Ez legfeljebb önre mutathat fényt. (Mészáros Béla: Egy demokratikus parlamentben ez természetes!) Mészáros Képviselõ Úr! (Derültség.) Lehet, hogy ön szerint ez természetes, szerintem a kulturált magatartásforma nem kizárt a parlamenten belül sem. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Igen tisztelt Képviselõtársaim! Miután én nem akarom túllépni az idõkeretet, tiltakozom az ellen, hogy a kormánytöbbség gátolja az ellenzéki padsorokat az ellenzéki feladatkörök kifejtésében.

Köszönöm. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap